play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Pristupačni turizam kao standard, a ne iznimka

U Multimedijalnoj dvorani palače Herzer u Varaždinu u petak, 28. ožujka, održano je predavanje na temu pristupačnog turizma, namijenjeno djelatnicima turističkih agencija, privatnim iznajmljivačima i svim turističkim djelatnicima koji žele svoje usluge učiniti dostupnijima osobama s invaliditetom.

Besplatno predavanje je organizirao Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom (SUMSI) u sklopu projekta „Odmori OSI 2“, a predavači su prenijeli svoja iskustva i izazove s kojima se susreću pri putovanjima te dali konkretne prijedloge i rješenja kako unaprijediti pristupačnost turističkih sadržaja i usluga.

Sudionici su kroz izlaganje upoznati s osnovama univerzalnog dizajna koji omogućuje korištenje prostora što većem broju ljudi, bez potrebe za dodatnim prilagodbama.

Takav pristup dizajnu ne koristi samo osobama s invaliditetom, već i roditeljima s djecom u kolicima, osobama starije životne dobi te svima s privremenim ili trajnim poteškoćama u kretanju. Predavači su istaknuli da nedostatak adekvatnog smještaja i sadržaja često onemogućuje osobama s invaliditetom da ravnopravno istražuju i dožive nove destinacije, što ih stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na ostale turiste.

S druge strane, iskustva pokazuju da su osobe s invaliditetom gosti koji ostaju dulje, troše više i, ako su zadovoljni kvalitetom usluge, rado se vraćaju u destinaciju.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od milijardu ljudi na svijetu ima neki oblik invaliditeta. Osobe s invaliditetom često putuju u pratnji obitelji, prijatelja ili asistenata, čime se povećava broj potencijalnih posjetitelja i doprinos ukupnom turističkom prometu.

Stoga, u današnjem  tehnološki razvijenom svijetu, pristupačni turizam nije samo pitanje solidarnosti i društvene odgovornosti, već i važan korak prema održivom i uspješnom razvoju turizma u destinaciji.

Realizaciju predavanja u Varaždinu podržali su Turistička zajednica grada Varaždina i Gradski muzej Varaždin.

 

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Kultura

    Deseta Noć knjige, najmasovnije kulturno događanje u Hrvatskoj

    U povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige te u sklopu Godine čitanja održava se deseta Noć knjige, najmasovnije kulturno događanje u Hrvatskoj. Pokrenuta prije deset godina s ciljem poticanja kulture čitanja i poticanja razgovora o statusu knjige u suvremenom društvu, Noć knjige jedna je od najvećih i najpoznatijih domaćih manifestacija posvećenih knjizi s tisućama organizatora programa i stotinama tisuća sudionika diljem Hrvatske. U programu jubilarne Noći […]

    today23/04/2021 153

    0%