Varaždinska županija i ove godine nastavlja sa sufinanciranjem turističkih projekata s ciljem poticanja otvaranja novih smještajnih objekata, podizanja kvalitete postojećih i pokretanja novih turističkih sadržaja i atrakcija. Putem Javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava u turizmu, koji je objavljen na službenim mrežnim stranicama, Varaždinska županija ove godine osigurat će 172.540 eura. O detaljima Javnog poziva na konferenciji za medije govorili su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen, načelnik Općine Klenovnik Mladen Blaško, te vlasnik seoskog turizma „Grešna pilnica“ Izidor Gladović, ujedno i korisnik dosadašnjih javnih poziva.
Zamjenica župana Varaždinske županije naglasila je kako su upravo zajednički pristup i suradnja između javnog i privatnog sektora ključ uspjeha županijskog turizma, a bit će poticaj i za buduće obaranje rekorda.
Iza nas je inače rekordna godina s više od 206 tisuća noćenja i 89.000 dolazaka gostiju u našu županiju što samo potvrđuje našu želju i namjeru da Varaždinsku županiju i nadalje razvijamo kao održivu, pametnu i sigurnu turističku destinaciju. Vrhunska eno i gastro ponuda, bogata prirodna i kulturna baština sigurno doprinose prepoznatljivosti naše županije, a kontinuirano podizanje standarda i rad na kvaliteti ponude te konstantno ulaganje u infrastrukturu i sam sadržaj je iznimno važno. Upravo kroz ovaj Javni poziv potičemo daljnji razvoj turizma, odnosno želimo unaprijediti postojeću turističku infrastrukturu i potaknuti novu – istaknula je zamjenica Zagorec naglasivši kako je u odnosu na 2021. godinu otvoreno još 50-tak novih smještajnih objekata, 11 novih kuća za odmor s pričom te 39 kuća za odmor s više od 300 novih ležaja.
Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen pojasnio je kako se županijske potpore dodjeljuju kroz četiri mjere, a Varaždinska županija će sufinancirati do maksimalno 50 posto ukupnih prihvatljivih troškova. Prva mjera odnosi se na već postojeće iznajmljivače, koji imaju rješenje o kategorizaciji objekata. Druga mjera tiče se fizičkih i pravnih osoba koje svoju registriranu poljoprivrednu djelatnost nadopunjuju turističkim djelatnostima poput kušaonica, agro turizma, izletišta. Treća mjera također je namijenjena fizičkim i pravnim osobama i to onima koji su svoju registriranu turističku djelatnost obogatili dodatnim razvojem interaktivnih vizualnih ili umjetničkih atrakcija. Četvrta mjera namijenjena je početnicima, odnosno fizičkim i pravnim osobama koje tek stvaraju uvjete za početak obavljanja turističke djelatnosti, a javljaju se s ciljem registracije novih smještajnih kapaciteta.
Kao i prošle godine, prihvatljivi troškovi su manji građevinski i zemljani radovi, ulaganje u cikloturističku ponudu i druge rekreativne sadržaje, uređenje i opremanje interijera objekta, ulaganje u bazene, saune, hidromasažne bazene, promociju, trošak restauracije i obnove autohtonih objekata ili namještaja, trošak izgradnje ekološkog dječjeg igrališta, ulaganja u obnovljive izvore energije, uvođenja centralnog grijanja, trošak hortikulturnog uređenja okoliša, uređenja kupaonica i sanitarnog bloka te opremanja pješačke ili poučne staze na vlastitom imanju – objasnio je Majhen.
Načelnik Općine Klenovnik Mladen Blaško istaknuo je kako u Klenovnik pretežno dolaze domaći gosti, ali i strani, posebice iz zemalja članica Europske unije, a cilj Općine je u narednom razdoblju ponuditi što više sadržaja.
Naša općina bogata je kulturnom baštinom. Imamo kapelu sv. Wolfganga sagrađenu 1508. godine, naš najveći dvorac u Republici Hrvatskoj je sagrađen u Klenovniku 1616. godine, a tu je i Marijin put te nekoliko spilja od kojih je najpoznatija Mačkova pećina – rekao je Blaško dodavši kako se jedna mještanka na području Općine već 80 godina bavi licitarstvom koje je zaštitio i UNESCO.
Izidor Gladović istaknuo je kako se na svom seoskom imanju kroz promoviranje starinskih jela, običaja i etnologije preko svog muzeja trude ljudima približiti ono što je nekada bilo u njihovom kraju.
Što se ovog programa pomoći tiče, on je zaista dobro došlo i poticaj je za sve nas. Tri puta sam bio korisnik programa. Zahvaljujući bespovratnim sredstvima, izgradili smo saunu, napravili smo ekološko dječje igralište, a posljednje što smo dobili bilo je sufinanciranje u energetski obnovljive izvore. Javljat ćemo se i dalje jer smatram da je svaki euro dobrodošao. Ne samo zato što su to novci, nego se tu vidi i briga naše županije kao i briga naše turističke zajednice da ipak i mi nešto značimo u toj priči te nam na taj način pomažu – zaključio je Gladović.