play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Izložba slika Franje Klopotana pod nazivom “Homage rodnome kraju” bit će otvorena 15. studenog

Jedinstvena i rijetka prilika ukazuje se u Novom Marofu – gradu u kojem se piše kistom. Izložba slika Franje Klopotana pod nazivom “Homage rodnome kraju” bit će otvorena u petak, 15. studenog u 18 sati u Kulturnom centru Ivan Rabuzin, a moći će se razgledati do nedjelje, 15. prosinca 2024. godine.

Josip Depolo pisao je kako je Franjo Klopotan “nenadmašni poeta fantazmagoričnog u našoj naivnoj umjetnosti”, a Veselko Tenžera ustvrdio da je jedan od autentičnih “predvodnika prijelaza naive u fantastiku”.

Njegove slike i danas krase zidove mnogih svjetskih galerija i muzeja, a dvije međunarodne izložbe unazad dvije godine održane su u Beču i Helsinkiju.

Franjo Klopotan rođen je 16. rujna 1938. godine u Presečnu kod Novog Marofa. Nakon završetka izučavanja fotografskog zanata kraće vrijeme radi u toj struci, a 1958. godine upisuje i završava Školu za bolničare u Varaždinu. Slikarstvom se počeo baviti 1959. godine, a prvu samostalnu izložbu imao je 1963. godine u Zagrebu. U Hamburg odlazi 1965. gdje radi kao restaurator u Gradskom muzeju. Završava i školu za retuš dubokog tiska te to znanje koristi u angažmanima za časopis Hör Zu i Quick. Doma, u Presečno vraća se 1970. te se u potpunosti posvećuje slikarstvu. Postaje i član Društva naivnih umjetnika Hrvatske, a od 1978. godine član je i Hrvatskog društva likovnih umjetnika i Zajednice umjetnika Hrvatske. Život i rad u Njemačkoj pridonijeli su izgradnji njegovog međunarodnog ugleda koji rezultira mnogim samostalnim i skupnim izložbama u domovini i inozemstvu. Nažalost, napustio nas je 2019. godine ostavivši nam svoj fantastični svijet na slikama, a neke od njih moći ćemo vidjeti u Novom Marofu.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Kultura

    Pjesnici dali svoj doprinos širenju energije ljubavi i podrške

    Odluka o proglašenju 21. ožujka Svjetskim danom poezije usvojena je tijekom UNESCO-ovog 30. zasjedanja održanog u Parizu 1999. godine. Jedan od glavnih ciljeva obilježavanja ovog Dana jest podržati jezičnu raznolikost kroz pjesničko izražavanje i ponuditi ugroženim jezicima priliku da se čuju u njihovim zajednicama. Doprinos obilježavanju dala je Udruga „Ritam Misli“ iz Varaždina koja je organizirala dvodnevni pjesnički maraton „Poezijom govorim“. „ - Pjesnički maraton je maraton emocija, zagrljaja, prijateljstva. […]

    today22/03/2022 233

    0%