play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Projekcijom filma „Geni moje djece“ obilježen Prešernov dan

Projekcijom filma „Geni moje djece“ u Hrvatskom narodnom kazalištu, na sceni Petar Veček, u srijedu 18. veljače 2026. u Varaždinu je obilježen  Prešernov dan. Manifestaciju povodom slovenskog nacionalnog praznika organiziralo je Slovensko kulturno društvo Nagelj iz Varaždina u suradnji sa predstavnicom slovenske nacionalne manjine u Varaždinskoj županiji Barbarom Antolić Vupora.

Uz Barbaru Antolić Vupora, zastupnicu u Hrvatskom saboru koja je ujedno i predstavnica slovenske nacionalne manjine te predsjednica Savez slovenskih društava u Hrvatskoj, projekciji su nazočili i Miroslav Marković, zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina i zastupnik u Hrvatskom saboru, Lovro Lukavečki, predsjednik Gradskog vijeća te Sebastian Jajtić, stručni suradnik i  Kristina Matić, poslovna tajnica Veleposlanstva Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj.

U uvodnim i pozdravnim govorima naglašena je važnost održavanja Prešernovih dana za očuvanje kulture i nacionalnog identiteta, učenje slovenskog jezika u varaždinskim školama te privlačenje mladih ljudi na događanja kojima se njeguju slovenska kultura i dobrosusjedski odnosi Hrvatske i Slovenije.

U ime organizatora, građane koji su došli na projekciju te uzvanike pozdravila je Lucija Vupora, potpredsjednica Slovenskog kulturnog društva Nagelj u svoje ime te u ime predsjednice Tanje Herceg.

Dokumentarni film „Geni moje djece“ autorice Vladimire Spindler govori o osebujnoj slovenskoj književnici Zofki Kveder te o njenim kćerima, unukama i praunukama, njihovim odnosima, ženama koje su se kroz četiri generacije bavile umjetnošću ali i suočavale s životnim nedaćama. Osim umjetničkog talenta zajedničko im je i to da su imale nesretne odnose s muškarcima. ‘Geni moje djece’ su priča o ženama koje su ostavile trag u kulturi, te o težini emancipacije kroz sve vremenske periode.

Obilježavanje Prešernovih dana u organizaciji SKD Nagelj nastavlja se u Varaždinu u srijedu, 25. veljače 2026. kada će se u Županijskoj palači Varaždinske županije (Franjevački trg 7), održati  kulturni program uz nastup pjevačkog zbora SKD Nagelj, učenika i polaznika nastave slovenskog jezika te Edit Brđanović s predstavljanjem svog romana ‘Žena vrijedna žudnje’.

 

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Kultura

    Gradonačelnik Bosilj otvorio 7. Kliker festival

    Festival sreće, boja, plesa, igara započeo je predstavom „Ljubičasto“, nastale po motivima “Romea i Julije” W. Shakespeara, koja je uz pomoć međugeneracijskog ansambla na daskama varaždinskog HNK oživjela najpoznatiju ljubavnu priču, ali s manje tragičnim završetkom, velikom količinom predanosti, prijateljstva i ljubavi. Gradonačelnik Bosilj, otvarajući 7. KLIKER festival, kazao je kako je uvjeren da će u sljedećih devet dana u programima uživati mali Varaždinci, ali i njihovi roditelji. „Posebno veseli […]

    today13/06/2022 115

    0%