Počela je berba grožđa! U vinogradima diljem Varaždinske županije u subotu, 16. rujna su se okupili veseli berači „oboružani“ kantama, škarama i putama, a tako je bilo i u Vinogradima Ludbreškima na imanju obitelji Stručić. Tamo je održana peta po redu Županijska berba, kojom je i ove godine na simboličan način označen početak sezone berbi i kraj mukotrpnog rada u vinogradima.
– Danas je dan za koji smo radili cijelu godinu. Berača ima puno, pridružili su nam se župan Anđelko Stričak i njegovi suradnici, kao i predsjednik Gradskog vijeća Ludbrega Darko Jagić, tako da ćemo sve odraditi u kratkom vremenu – rekao je Tomislav Stručić, vlasnik istoimene vinarije, koji je sa suprugom Sanjom bio domaćin ovogodišnje Županijske berbe.
Župan Stričak je istaknuo da se ovim događanjem sve građane želi dodatno potaknuti da vina i sve druge poljoprivredne proizvode nabavljaju od naših domaćih OPG-ova koji imaju doista izvrsne proizvode.
– U Vinski registar Republike Hrvatske upisano je oko 1.700 proizvođača vina s područja Varaždinske županije, koji godišnje proizvedu oko 1.100 tona grožđa. Te brojke dovoljno govore da je veliki broj naših građana zainteresiran za proizvodnju vina, koja u našoj županiji ima višestoljetnu tradiciju. Zanimljivo je da je pradjed vinove loze pronađen na Ivanščici, a prvi zapisi o proizvodnji vina datiraju u davnu 1209. godinu. Danas se u našoj županiji možda proizvodi manje vina nego ranije, ali su vrhunska. Treba podsjetiti da su naši vinari u posljednje četiri godine bili jako uspješni na brojnim natjecanjima, a pogotovo na Decanter natjecanju na kojem su osvojili ukupno 129 medalja. Po njima smo od svih županija druga najuspješnija, iza Istarske, tj. gledamo li samo kontinentalni dio Hrvatske, tih medalja je najviše pripalo našim vinogradarima i vinarima. To znači da su vina s našeg područja sve kvalitetnija i prepoznatljivija – rekao je župan Stričak.
Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr. sc. Dragutin Vincek naveo je da se, kao i u svim drugim dijelovima Hrvatske, i u Varaždinskoj županiji proizvodnja vina smanjuje, no zato se povećava njihova kvaliteta. – Osim bolesti koje se, nažalost, pojavljuju dosta često, razlog tome je i kultura življenja. Mlađe generacije najčešće ne nastavljaju posao svojih roditelja ili baka i djedova. No, razloga za optimizam imamo jer vidimo da ima i potpuno drugačiji primjera, kao što je ovdje kod obitelji Stručić koji su svoju vinariju pokrenuli kao druga generacija vinara – rekao je pročelnik Vincek.
– Vinogradarstvo nam je, prije svega, ljubav i u tome uživamo – otkrio je Tomislav Stručić, koji zajedno sa suprugom Sanjom, uz pomoć djece, u Vinogradima Ludbreškima obrađuje oko 3,5 hektara vinograda.
– Počeli smo s pola hektara i u 20 godina narasli do današnjih 3,5 hektara vinograda, a cilj nam je doći na 6,5 hektara. Proizvodimo mirna i pjenušava vina. Od mirnih imamo najviše graševine, chardonnaya i sauvignona, dok pjenušce radimo od chardonnaya portugisca. Druga smo generacija vinara, a nadamo se da će se treća generacija popeti još jednu stepenicu više u proizvodnji vina – kaže Tomislav, i to razlogom jer je njegov sin student agronomije.
Da obitelj Stručić proizvodi vrhunska vina, potvrđuje podatak da su u zadnje četiri godine osvojili osam medalja na najvećoj svjetskoj izložbi vina, Decanter World Wine Awardsu u Londonu. Posebno su ponosni na svoj pjenušac, prvi ikad proizveden u ludbreškom vinogorju.
– Kad radite mirna vina, kruna svega je da napravite pravi pjenušac, a mi smo u tome uspjeli 2014. godine. Naš prvi pjenušac je Zavod za vinarstvo ocijenio kao vrhunsko pjenušavo vino, što je bila kruna našeg vinarenja. Na Decanteru u Londonu dosad smo osvojili osam medalja, među kojima i za pjenušac. To nam je poticaj za dalje – zaključio je Stručić.