play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Srijeda u Muzeju: Kako spasiti zeleni identitet varaždinskog groblja?

U posljednjoj ovogodišnjoj Srijedi u Muzeju, 27. studenoga u 19 sati u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin održava se predavanje pod nazivom Kako spasiti zeleni identitet varaždinskog groblja?, koje se priređuje uz Dan urbanog šumarstva.

Gradsko groblje u Varaždinu predstavlja jedinstven i povijesno značajan lokalitet u Europi, koji se od tradicionalnih groblja izdvaja po kombinaciji botaničkih i arhitektonskih elemenata uvedenih 1905. pod vodstvom Hermana Hallera. Jedna od njegovih glavnih značajki su pažljivo oblikovana stabla Thuja occidentalis koja tvore zelene zidove, pružajući mirnoću i ljepotu krajolika. Takav dizajn učinio je groblje omiljenim zelenim prostorom svima koji ga posjećuju, funkcionirajući i kao park i kao mjesto sjećanja.

Posljednjih godina groblje se suočava s prijetnjom gubitka prepoznatljivog identiteta, pri čemu velike izazove stvara ugroženo zdravstveno stanje Thuja occidentalis, ključne vrste koja definira njegov jedinstven krajolik. Stablima tuja pada vitalnost zbog više čimbenika: klimatskih promjena, nedovoljnih oborina, loših uvjeta staništa i povećanoga korištenja groblja, no sadnja novih zelenih zidova bila bi zahtjevna i skupa. Kako bi se utvrdili uzroci i spriječilo daljnje propadanje zelenila, Parkovi su proveli detaljno istraživanje staništa. Dobiveni rezultati upućuju na to da je problem višestruk, pa će i njegovo rješavanje biti slojevito i izvedeno po fazama. S ciljem očuvanja postojećih nasada tuja i sadašnje krajobrazne slike, na dijelovima groblja testirat će se različite metode unapređenja uvjeta staništa kako bi se determiniralo dugoročno i održivo rješenje. Također će se testirati i druge biljne vrste kako bi se utvrdilo koja od njih bolje podnosi uvjete staništa te kako će se uklopiti u postojeći krajolik. Radi se o dugoročnom procesu koji zahtijeva strpljenje jer je riječ o živim organizmima koji se prilagođavaju novim uvjetima.

U predavanju sudjeluju: direktorica Parkova d.o.o. Jelena Sekelj, direktor Urbanih šumara d.o.o. Goran Huljenić i muzejska savjetnica u GMV-u Spomenka Težak.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    Elektrostrojarska škola Varaždin partner u projektu Hrvatskog saveza slijepih

    Smanjeni stereotipi i predrasude djece bez oštećenja vida o djeci s oštećenjem vida te veća spremnost vršnjaka da pomognu jedni drugima, konkretni su rezultati i doprinos projekta „Neka eko ne bude daleko“ koji je provodio Hrvatski savez slijepih, a partneri su bile Elektrostrojarska škola u Varaždinu i Medicinska škola u Puli. Upravo je Elektrostrojarska škola Varaždin u srijedu bila domaćin završne konferencije, na kojoj je predstavljen projekt sufinanciran sredstvima Ministarstva […]

    today22/08/2024 116

    0%