play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Akcija pošumljavanja u Varaždinskim Toplicama: Vrtićarci iz Dječjeg vrtića Tratinčica učili kako se sadi drvo

U organizaciji Hrvatskog šumarskog društva, u suradnji s Hrvatskim šumama i jedinicom lokalne samouprave, ove godine u Varaždinskim Toplicama održani su Dani zajedničke sadnje. Riječ je o tradicionalnoj aktivnosti kojom se promiče važnost očuvanja šuma i podiže svijest o održivom gospodarenju prirodnim resursima. Kako je rekao Davor Topolnjak, predstavnik Hrvatskog šumarskog društva u Gradu Varaždinu, u sklopu ovogodišnje akcije planirano je pošumljavanje površine od približno hektar i pol, sadnjom oko 1500 sadnica hrasta kitnjaka na području Varaždinskih Toplica. Ovogodišnja akcija održava se uoči Međunarodnog dana šuma, koji se obilježava 21. ožujka, čime se događanje uklapa u globalne aktivnosti posvećene zaštiti i očuvanju šumskih ekosustava. Uz to, 2026. godina obilježena je i nizom značajnih obljetnica za hrvatsko šumarstvo. “Ove godine obilježavamo 150 godina izlaženja Šumarskog lista, našeg stručnog časopisa. Slavimo i 180 godina Hrvatskog šumarskog društva koje je po starosti treće u Europi, iza Njemačke i Švicarske. Tu je još jedna krasna obljetnica – naš ogranak, Hrvatsko šumarsko društvo Varaždin, slavi 70 godina postojanja – naveo je Topolnjak i dodao da je ogranak osnovan 1956. godine pod nazivom Šumarski klub Varaždin, a kroz svoju povijest okupljao je inženjere šumarstva, tehničare i stručnjake iz drvno-tehnološkog sektora s područja Varaždina, Međimurja i Krapine. Sadnji je ove godine posebnu vrijednost dao dolazak djece iz Dječjeg vrtića Tratinčica. Martina Filipović iz Dječjeg vrtića Tratinčica, odgojiteljica u skupini Bubamare u kojoj se nalaze sedmogodišnja djeca koja će ići najesen u školu, istaknula je kako su djeca povodom Svjetskoga dana šuma došla vidjeti kako se sadi drvo. “Djeca općenito vole ići u šumu, vole biti u parku, u prirodi, i ovo je prilika da vide kako se sadi drvo. Vidjeli su, promatrali i slušali što su nam rekli stručni ljudi. Bilo im je vrlo zanimljivo i lijepo, zaista su uživali ” istaknula je Filipović. Gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković naglasila je kako ovakve inicijative potvrđuju važnost zajedničkog djelovanja struke, lokalne zajednice i građana u očuvanju prirodne baštine za buduće generacije. “Posebno nas veseli sudjelovanje vrtićaraca jer se time dodatno naglašava važnost edukacije najmlađih o prirodi, šumama i zavičaju. Kroz sudjelovanje u sadnji, djeca imaju priliku na praktičan način učiti o značaju šuma i odgovornom odnosu prema okolišu” poručila je Ratković.

 

 

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Kultura

    Predstavljen program 56. Varaždinskih baroknih večeri – zemlja partner Kraljevina Belgija

    U dvorištu varaždinske Gradske vijećnice u utorak, 23. lipnja, predstavljen je program ovogodišnjih, 56. Varaždinskih baroknih večeri. Tijekom jedanaest festivalskih dana, od 18. do 29. rujna, u Varaždinu će biti održano čak 17 koncerata te još 11 izvan Varaždina, na kojima će uz vrhunske hrvatske glazbenike nastupiti i najbolji interpreti rane glazbe iz Kraljevine Belgije, ovogodišnje zemlje - partnera ovog uglednog europskog festivala barokne glazbe. „I ove smo se godine […]

    today24/06/2026 7

    0%