play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Ludbreška gradska knjižnica i ove se godine prisjetila pjesnika Bože Hlasteca

Gradska knjižnica i čitaonica Mladen Kerstner u Ludbregu i ove se godine prigodnim programima prisjetila ludbreškog pjesnika Bože Hlasteca. Riječ je o kulturnoj manifestaciji kojom se nastoji očuvati sjećanje na pjesništvo ovog Ludbrežanina.

Pjesme na kajkavskom jeziku Hlastec je pisao od rane mladosti, a tridesetak njegovih pjesama je uglazbljeno. Za života je Hlastec objavio pet zbirki pjesama. Posthumno je 2019., zahvaljujući blagonaklonosti Hlastecove obitelji, 2019. iz tiska izašla i šesta zbirka pjesama koja sadrži 60 do tada neobjavljenih pjesama.

Manifestacija Dani Bože Hlasteca koju održava naša knjižnica slavi ovog kajkavskog pjesnika, ali i kajkavski jezik, odnosno kajkavsko narječje. Dani Bože Hlasteca održavaju se simbolično svake godine. Ove godine riječ je o jubilarnom 10. izdanju – rekla je Anja Špikić iz Gradske knjižnice i čitaonice Mladen Kerstner Ludbreg.

Središnji događaj bio je 8. recital kajkavske poezije Božo Hlastec koji je održan u subotu, 25. siječnja, u Centru za kulturu i informiranje. Ove je godine na natječaj pristiglo 79 pjesama od 30 autora.

Članice prosudbenog povjerenstva pregledale su i odabrale 16 kajkavskih pjesama koje će biti objavljene u sljedećem izdanju Zbornika radova koji izlazi sljedeće godine, a pjesme su interpretirane i na subotnjem recitalu.

Iznimno smo zadovoljni odazivom, a posebno činjenicom da nam se javljaju i novi autori. Ono što je specifično kada se autori izražavaju na kajkavskom, uvijek je nekako prisutna nota starine, tradicije… Poriv je i poticaj autorima da tradiciju pokušaju prikazati u modernom svijetu, u svemu onome što je aktualno – rekla je Jasminka Vugrinec, koja je uz Natašu Sedlar i Lidiju Novosel bila članica ovogodišnjeg prosudbenog povjerenstva.

Ipak, među radovima, kako je i praksa ovog recitala, trebalo je izdvojiti i nagraditi tri najbolja rada. „Zlatni kaj“ ove je godine pripao Tiboru Martanu, „Srebrni kaj“ Snježani Budanec, a „Brončani kaj“ Dragici Reinholz.

Pobjednička pjesma govori o jednoj hiži koju je nagrizao zub vremena i koja polako, nebrigom možda vlasnika ili više možda vlasnici nisu na životu, polako nestaje na jednom malenom zagorskom brijegu i sa sobom odnosi brojne običaje, uspomene i sve ono što se u toj kućici nekad godinama događalo – pojasnio je Tibor Martan te dodao da u ovome vremenu globalizacije nismo svjesni da se gubi zavičajni lokalni identitet.

Nameću nam se različite nove društvene norme, preuzimamo tuđe običaje. Naročito je to izraženo među mlađom generacijom, stoga je i ova moja pjesma na neki način apel svima onima koji možda posjeduju takve stare drvene dragulje i hižice, da ih na neki način pokušaju sačuvati i zaštititi, jer ako nestanu one unutar kojih su se odvijali brojni naši narodni običaji, ako nestane ta kućica, nestat će i običaja, a time onda jedan dio identiteta našeg naroda – zaključio Martan.

Recital je glazbom uljepšala Neda Njegač.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    Obavljen tehnički pregled aglomeracije Sračinec

    U proteklih nekoliko dana obavljen je tehnički pregled sustava odvodnje otpadnih voda za mjesto Sračinec. „Ovim se završavaju radovi na aglomeraciji za mjesto Sračinec. Radovi su trajali nekoliko godina, znamo da su bili i privremeno zaustavljeni zbog pandemije i da su išli otežano zbog krize. No, ovo je vrijedilo čekati koliko god je trebalo. Tehnički pregled za Sračinec je gotov, očekujemo da će Varkom uskoro uputiti kućanstvima poziv na spajanje […]

    today16/12/2022 147

    0%