„Lijepi naš varaždinski kraj“ naziv je monografije Varaždinske županije koja je svečano predstavljena danas u Županijskoj palači.
Knjiga posvećena najstarijoj i jednoj od najljepših hrvatskih županija izašla je u izdanju izdavačke kuće „Stanek“ d.o.o., a suizdavač je Turistička zajednica Varaždinske županije. U njoj je predstavljeno svih šest gradova i 22 općine s njihovim osobitostima i informacijama o povijesnom nasljeđu, gospodarstvu, kulturi, vjerskim obilježjima, prirodnim znamenitostima, turizmu, gastronomiji, školstvu, sportu i stanovništvu.
Međutim, posebno se bavi identitetskim odrednicama: kao najstarija hrvatska upravna jedinica, Varaždinska županija je bila i daleko šira i veća, obuhvaćala je i dijelove Hrvatskoga zagorja te današnje Koprivničko-križevačke i Međimurske županije, pa se može reći da je u sebi čuvala sjeverni dio današnje Hrvatske.
– Ova monografija je jubilarna, deseta po redu knjiga u posljednje 2,5 godine izdana uz podršku Varaždinske županije, a posvećena je našem zavičaju, njegovoj povijesti, prirodnim i kulturnim ljepotama, ali i našem identitetu. Specifična je po tome da su naši gradonačelnici i načelnici prvi put mogli sudjelovati u njezinoj izradi te sami dati pregled zbog čega su njihove općine ili gradovi posebni, koje su njihove prirodne i kulturne znamenitosti, ali i sve drugo po čemu je njihovo područje važno – rekao je župan Anđelko Stričak.
Dajući podršku ovoj monografiji, kao i prethodnim izdanjima, Županija želi dati na važnosti svojim sugrađanima, napomenuo je.
– Kad prolistamo i proučimo ovu monografiju, dolazimo do zaključka da su glavne vrijednosti kojima ovo područje obiluje upravo naši ljudi, njihova empatija, marljivost i požrtvovnost. Ovo vrijedno izdanje okrenuto je upravo njima koji grade i stvaraju ovaj kraj, bez obzira gdje se nalazili – rekao je župan Anđelko Stričak.
Riječ je o prvoj monografiji Varaždinske županije koja više progovara o identitetskim odrednicama, a ne toliko o povijesnim činjenicama koje svi naši građani manje-više znaju, napomenuo je u ime uredničkog tima dr. sc. Ivan Čehok.
– Za razliku od drugih županija poput Istarske i Međimurske u kojima građani imaju osjećaj identitetske pripadnosti, ako kod nas pitate nekoga u Trakošćanu ima li nešto s nekim iz Bukovca, Bisaga ili Cestice, vjerojatno će vam reći da baš i ne. Mi nemamo taj zajednički naziv i osjećaj pripadnosti kao što imaju neke druge socijalne enklave koje su se tako i razvijale. I ovo je zapravo prvi pokušaj da se pokaže da postoji nešto što možemo nazvati „varaždinština“. Dakle, poseban dio Hrvatske koji nije ni Međimurje, ni Zagorje, ni Podravina, nego je vezan uz Varaždin, odnosno uz rijeke Dravu i Bednju, koji ipak u povijesnom smislu ima određene osjećaje identitetske pripadnosti – istaknuo je u ime uredničkog tima dr. sc. Ivan Čehok.
Monografija je posebna i po tome što, uz slikovne i tekstualne informacije, sadrži i QR kodove.
– Na stranicama će svaki čitatelj pronaći QR kod koji ih nakon skeniranja vodi direktno na internetske stranice gradova i općina. Svaka od tih stranica se ažurira, tako da ovo izdanje nikada neće ostarjeti. Monografija je zamišljena na način da neće biti u prodaji, nego ćemo je koristiti za promociju varaždinskoga kraja i Varaždinske županije – rekao je direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ.
Uz predsjednika Županijske skupštine Varaždinske županije dr. sc. Josipa Križanića, predstavljanju monografije prisustvovali su i saborski zastupnici Predrag Štromar, Dubravka Novak i Dubravko Bilić, zastupnica u EU parlamentu Sunčana Glavak, gradonačelnici i načelnici iz Varaždinske i susjednih županija te drugi uzvanici.