play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Obilježena 82. obljetnica Šemovečke bitke

U organizaciji Općine Trnovec Bartolovečki i Udruge antifašista Varaždin u Šemovcu je u petak, kod spomenika “Plamen ustanka”, obilježena 82. obljetnica Šemovečke bitke.

Šemovečka bitka 3. listopada 1943. jedna je od presudnih bitaka za oslobođenje grada Ludbrega, odnosno za sprječavanje dolaska pomoći iz Varaždina opkoljenom neprijatelju u Ludbregu.

Neprijateljske snage iz Varaždina zaustavili su kod Šemovca borci 2. bataljuna brigade „Braće Radić“. Unatoč brojčanoj nadmoći i nadmoći u naoružanju neprijatelj je pretrpio velike gubitke te je bio prisiljen na povratak u Varaždin. U Šemovečkoj bitki poginulo je 76 boraca, dok ih je 30-ak ranjeno.

U spomen na Šemovečku bitku brojna izaslanstva položila su vijence i zapalili svijeće. Izaslanstvo Općine Trnovec Bartolovečki predvodio je predsjednik Općinskog vijeća Stjepan Mikulić koji je, pozdravljajući okupljene, poručio kako je obilježavanje tog događaja dužno prisjećanje na žrtve, ali i upozorenje da se strahote i tragedije rata više ne ponove.

Uz brojne okupljene predstavnike antifašističkih udruga na obilježavanju obljetnice bila je i saborska zastupnica Dubravka Novak te predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki.

U ime Udruge antifašista Varaždin njen predsjednik, Milivoj Dretar, podsjetio je na povijesne činjenice vezano uz Šemovečku bitku. U prigodnom programu sudjelovale su učenice Osnovne škole Šemovec.

   

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    U Varaždinskim Toplicama otkrivena bista Ivana Kukuljevića Sakcinskog

    U Varaždinskim Toplicama ovoga svibnja slave se dva jubileja – 30 godina od prvih Kukuljevićevih dana te 180. godišnjica od povijesnog govora Ivana Kukuljevića Sakcinskog koji je po prvi put na hrvatskom jeziku održao u Hrvatskome saboru 2. svibnja 1843. godine. U spomen na hrvatskog velikana održavaju se tradicionalni Kukuljevićevi dani, a povodom dvaju jubileja, u subotu je u malom parku kod Spomenika hrvatskom jeziku u Varaždinskim Toplicama otkrivena bista […]

    today08/05/2023 455

    0%