play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Srijeda u Muzeju: Kako spasiti zeleni identitet varaždinskog groblja?

U posljednjoj ovogodišnjoj Srijedi u Muzeju, 27. studenoga u 19 sati u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin održava se predavanje pod nazivom Kako spasiti zeleni identitet varaždinskog groblja?, koje se priređuje uz Dan urbanog šumarstva.

Gradsko groblje u Varaždinu predstavlja jedinstven i povijesno značajan lokalitet u Europi, koji se od tradicionalnih groblja izdvaja po kombinaciji botaničkih i arhitektonskih elemenata uvedenih 1905. pod vodstvom Hermana Hallera. Jedna od njegovih glavnih značajki su pažljivo oblikovana stabla Thuja occidentalis koja tvore zelene zidove, pružajući mirnoću i ljepotu krajolika. Takav dizajn učinio je groblje omiljenim zelenim prostorom svima koji ga posjećuju, funkcionirajući i kao park i kao mjesto sjećanja.

Posljednjih godina groblje se suočava s prijetnjom gubitka prepoznatljivog identiteta, pri čemu velike izazove stvara ugroženo zdravstveno stanje Thuja occidentalis, ključne vrste koja definira njegov jedinstven krajolik. Stablima tuja pada vitalnost zbog više čimbenika: klimatskih promjena, nedovoljnih oborina, loših uvjeta staništa i povećanoga korištenja groblja, no sadnja novih zelenih zidova bila bi zahtjevna i skupa. Kako bi se utvrdili uzroci i spriječilo daljnje propadanje zelenila, Parkovi su proveli detaljno istraživanje staništa. Dobiveni rezultati upućuju na to da je problem višestruk, pa će i njegovo rješavanje biti slojevito i izvedeno po fazama. S ciljem očuvanja postojećih nasada tuja i sadašnje krajobrazne slike, na dijelovima groblja testirat će se različite metode unapređenja uvjeta staništa kako bi se determiniralo dugoročno i održivo rješenje. Također će se testirati i druge biljne vrste kako bi se utvrdilo koja od njih bolje podnosi uvjete staništa te kako će se uklopiti u postojeći krajolik. Radi se o dugoročnom procesu koji zahtijeva strpljenje jer je riječ o živim organizmima koji se prilagođavaju novim uvjetima.

U predavanju sudjeluju: direktorica Parkova d.o.o. Jelena Sekelj, direktor Urbanih šumara d.o.o. Goran Huljenić i muzejska savjetnica u GMV-u Spomenka Težak.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Sport

    Ove subote maškare stižu na Čevo

    Ove subote, 11.2.2022., naše Čevo okupirat će Supermani, Batmani, vještice, medvjedi i ostale vesele maske. Ako ste za malo drukčije maškare onda je ovo izbor za vas! Možete na ovaj Zagorski Klek, visine 562 m, letjeti, trčati, hodati ili koji već pogon izaberete. Možete i raketni, biti ćete zasigurno najbrži. Cross liga Čevo u sklopu redovnog zimskog kola lige " Godišnja doba na Čevu" , organizira Maškare na Čevu u […]

    today09/02/2023 198

    0%