Predstavljanje Prometne studije za uspostavu mreže linija javnog županijskog linijskog prijevoza putnika, projekta „Varaždinska županija – prijatelj zlatne dobi“ kao i pružanje socijalne usluge Pomoći u kući odnosno mogućnost sufinanciranja od strane jedinica lokalne samouprave, rad Zaklade „Vita“ i „Sv. Mihael“, kao i Zajednice udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Varaždinske županije – bile su među temama radnog sastanka župana Anđelka Stričaka s gradonačelnicima i načelnicima s područja Varaždinske županije. Radni sastanak ovog puta održan je u Općini Sračinec, a domaćini su bili načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec i predsjednik Općinskog vijeća Krunoslav Lukačić.
Župan Stričak naglasio je kako su ovim radnim sastankom nastavili kontinuirani dijalog s čelnicima općina i gradova, a teme koje su bile predložene govore u kojem smjeru ide i želi dalje ići Varaždinska županija, a to je ravnomjerni razvoj županije.
– Varaždinska županija potpisala je krajem prošle godine ugovor sa Sveučilištem Sjever za izradu prometne studije koja za konačni cilj ima ostvarivanje jednakog standarda prijevoza i usluga za sve žitelje u svim dijelovima Varaždinske županije. Do sada je održana jedna radionica na kojoj su pozvani svi načelnici i gradonačelnici, predstavnici poduzeća, autobusni prijevoznici, policija. Sveučilište Sjever napravilo je analizu postojećeg sustava županijskog linijskog prijevoza, izradilo nove mreže linija i dalo prijedlog voznog reda, i upravo je ta studija prvo predstavljena načelnicima i gradonačelnicima, kako bi mogli dati svoje prijedloge. Ujedno, svima je upućen apel da financijski podupru rad Zaklade za pomoć djeci „VITA“, Zaklade za prevenciju kriminaliteta „Sveti Mihael“, te da se uključe u njihove aktivnosti – rekao je župan Stričak te se nadovezao kako su predstavnici HBOR-a prezentirali financijski instrument Urbanog razvojnog fonda.
– Riječ je o financijskom instrumentu koji se sastoji od sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj i sredstava HBOR-a. Namijenjen je ulaganjima subjekata javnog sektora i njime se prvi put omogućuje financiranje investicija javne infrastrukture. Cilj im je poticanje projekata zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, te općenito izgradnju višenamjenske, sportske, turističke, društveno-kulturne, poslovne i slične infrastrukture. Glavno obilježje financijskog instrumenta je kombiniranje kredita i sredstava EFRR-a (50%-50%), a po završetku projekta moguć je otpis dijela glavnice kredita do 50% koji se odnosi na sredstva EFRR-a. Korisnici instrumenta mogu biti jedinice lokalne samouprave, to jest općine, gradovi i županije, ali i trgovačka društva, agencije ili ustanove u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, kao i u vlasništvu države – objasnio je župan Stričak.
Predstavnicima općina i gradova predstavljeno je ovogodišnje treće izdanje međunarodnog folklornog festivala COFA koji će biti održan od 7. do 12. srpnja ove godine, a na kojem će, između ostalih, nastupiti folklorne grupe iz Perua, Indije, Njemačke, Švicarske i Bugarske.
Kolegiju načelnika i gradonačelnika, uz župana Stričaka i domaćine, prisustvovali su i pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana Renata Skoko, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen, te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.