Razvoj inovativnih usluga poput mobilnih timova i savjetovališta, proširenje usluga u ruralnim područjima i izbjegavanje institucionalizacije kad god je moguće, ključni su prioriteti Socijalnog plana Varaždinske županije za razdoblje od 2024. do 2026. godine.
Riječ je o strateškom dokumentu koji je u ožujku usvojila Županijska skupština, dok je danas u Županijskoj palači održana završna konferencija istoimenog projekta, koji je s 90 posto sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda plus, u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027.“
– Socijalni plan je prvi sveobuhvatni strateški dokument koji je temelj za unapređenje postojećih socijalnih usluga i razvoj novih. Poseban naglasak je na izvan-institucionalizaciji, dakle da ne smještamo korisnike u ustanove, nego da ih se pokuša zbrinuti unutar vlastitog doma i obitelji, odnosno unutar udomiteljskih obitelji. Velika prednost daje se razvoju novih usluga kao što je socijalno mentorstvo, kao i povećanju kapaciteta postojećih usluga kao što je rana intervencija. Budući da je Socijalni plan usvojila Županijska skupština, već smo ga počeli provoditi. Treba naglasiti da je riječ o „živom“ dokumentu koji ćemo usklađivati s potrebama i provoditi u praksi – istaknula je Ljubica Božić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Varaždinske županije.
Zahvalila je svim pružateljima socijalnih usluga, kao i Hrvatskom zavodu za socijalni rad na iznimno dobroj suradnji i brzoj dostavi svih potrebnih podataka.
Posebno je važno što se uvode nove usluge i proširuju kapaciteti kad su u pitanju djeca i mladi, naglasio je upravitelj Županijske službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad Varaždinske županije Robert Čusek.
– Centar za pružanje usluga u zajednici Ivanec će svoje kapacitete i usluge proširiti na Varaždin. Pritom treba naglasiti da su nove usluge usmjerene i na prevenciju određenih poteškoća ili poremećaja u ponašanju kod djece i mladih, a tu je i usluga organiziranog stanovanja koja je humaniji i primjereniji oblik skrbi o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi ili s poremećajima u ponašanju. Posebno moramo poticati i podržavati udomiteljske obitelji koje pružaju alternativnu skrb za djecu i mlade, ali i za starije i nemoćne osobe. Tu su servisi i mobilni timovi koji im pomažu, kao i Tim za udomiteljstvo Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Što se tiče smještaja osoba u potrebi, pa tako i starijih i nemoćnih osoba, intencija je da se socijalne usluge razvijaju na način da im se omogući da ostanu živjeti u vlastitom domu, da imaju mogućnost dnevnog ili poludnevnog boravka, a ne da ih se nužno izdvaja iz primarne sredine u kojoj žive – rekao je Čusek.
Nositelj izrade Socijalnog plana bio je Savjet za socijalnu skrb Varaždinske županije čija je predsjednica Tamara Ljubić, a izrađivači su bili Euro Project Scriptum d.o.o. i PRO-MAP d.o.o.
– Varaždinska županija će zasigurno biti primjer dobre prakse kad su u pitanju socijalne usluge. Imate jako dobru međuresornu suradnju te cijeli niz socijalnih usluga koje su dostupne korisnicima, a cilj je tu suradnju nadalje jačati. Jedan od ciljeva Socijalnog plana je i da korisnici socijalnih usluga budu mentori. Naime, ljudi se nekom trenutku u životu nađu u situaciji da im zatrebaju socijalne usluge, a ne znaju gdje pitati i gdje pokucati. Upravo bi im korisnici socijalnih usluga bili izvor informacija, ali i podrška – rekla je Antonija Bekić, izvršna direktorica Euro Project Scriptuma.
U sklopu završne konferencije održana je panel rasprava na temu implementacije Socijalnog plana Varaždinske županije, izazova na terenu i mogućnosti koje ovaj dokument donosi za unapređenje socijalnih usluga u narednim godinama, u kojoj su sudjelovali Robert Čusek, ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici Ivanec Stanislava Erdelja te Danijela Treska iz Doma za starije i nemoćne osobe Dragica.