play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Varaždinsko bučino ulje dobilo monografiju

Varaždinsko bučino ulje, vrhunski proizvod svjetske kvalitete, dobio je svoju monografiju koja je predstavljena , 19. svibnja, u Županijskoj palači. „Ovo je doista remek-djelo, i to na više razina. Usudio bih se reći da ovakva monografija u svijetu ne postoji, jer se radi o pitkom štivu, lijepog i reprezentativnog izgleda, zanimljiva je i privlači pažnju čak i djeci, a istovremeno je napisana iznimno stručno” – ustvrdio je Rene Bakalović, najpoznatiji hrvatski stručnjak za gastronomiju.


Jedinstvena monografija na 212 stranica na hrvatskom i engleskom jeziku donosi baš sve podatke o Varaždinskom bučinom ulju. – Riječ je o sveobuhvatnom djelu kroz koje smo nastojali odgovoriti na brojna pitanja, od toga koje su zdravstvene blagodati bučinog ulja i zašto se smatra prirodnim antioksidansom, pa do toga koje sve izazove treba savladati u proizvodnji, od polja do kvalitetnog proizvoda u ambalaži. Posebna je i po tome što su je recenzirali ugledni stručnjaci, prof. dr. sc. Toni Nikolić s PMF-a u Zagrebu, prof. dr. Zlatko Šatović s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, najcitiraniji hrvatski znanstvenik agronomske struke, te muzejska savjetnica Spomenka Težak iz Gradskog muzeja Varaždin – rekao je dr. sc. Dragutin Vincek, pročelnik
Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj i jedan od autora monografije. Urednik i glavni autor monografije je dr. sc. Roman Ozimec s Instituta Ruđer Bošković, a uz njega dr. sc. Sandra Balbino s Prehrambeno-biološkog fakulteta u Zagrebu, nutricionist Davor Hostić, dr. sc. Mara Bogović, voditeljica podružnice Savjetodavne službe u Varaždinskoj županiji, kuharski majstor Davor Crleni i dizajner Ivan Goričanec. Na predstavljanju su bili i zamjenik župana Robert Vugrin i predsjednik Turističke zajednice Varaždinske županije Željko Bedeković. Veliki napor, u znanstvenom smislu te u segmentu popularizacije ovog prvorazrednog proizvoda, doveo je do izdavanja ove monografije, koja je sada svakome dostupna na uvid i na korist, napomenuo je župan Radimir Čačić. ”Ne postoji puno stvari u kojima mala sredina kao što je Varaždinska županija može biti lider u svjetskim razmjerima. Međutim, upravo je to Varaždinsko bučino ulje. Čak smo i po kvantiteti, koja nas najčešće eliminira, lider u Hrvatskoj te ozbiljni ponuđač tog prvorazrednog proizvoda i u europskim razmjerima. Na Varaždinsku županiju odnosi se četvrtina hrvatske proizvodnje, no po kvaliteti zauzimamo znatno veći udio. Nesporno je da i druge županije, posebno sjeverne, imaju prvorazredni proizvod. Međutim, činjenica je da je na najvećem svjetskom sajmu, Monde Selectionu u Bruxellesu, u konkurenciji više od 3.000 proizvoda iz 90 zemalja, Varaždinsko bučino ulje jedino iz Hrvatske koje je u 60-godišnjoj povijesti tog natjecanja višestruko nagrađivano. U dvije godine je pet naših proizvođača osvojilo čak pet zlata.” – istaknuo je župan Čačić. Napomenuo je da je pred proizvođačima iz Varaždinske županije novi zadatak. „Probili smo led, dokazali kvalitetu i stvorili ime na tržištu, a sada slijedi još teži zadatak – ostati na vrhu. Pred nama je dugi put da se stabiliziramo na liderskoj poziciji i da proširimo proizvodnju. Imamo znanja, kvaliteta sirovine je prvorazredna, kao i tlo, što znači da imamo sve pretpostavke i samo o našoj energiji, pameti i entuzijazmu ovisi hoćemo li ostati svjetski lider. Naravno, proizvođači sve to trebaju vratiti i naplatiti kroz učešće proizvoda u cjelovitoj gastronomskoj ponudi i kulturi življenja ovoga kraja” – rekao je župan Čačić i uputio čestitke svim autorima monografije.


Urednik dr. sc. Ozimec otkrio je da prilikom istraživanja došao do podataka koji su i njega iznenadili. „Buča kao vrsta potječe s područja današnjeg Teksasa u SAD-u, a primarno se počela širiti zbog sjemenki. Njih su Indijanci počeli koristiti kao energetski visoko vrijedno gorivo, hranu koja im je bila potrebna na dugom putu dok su išli u lov. U to vrijeme buča je bila plod veličine naranče, što je danas teško zamisliti kad imamo buče teške i nekoliko stotina kilograma. Otkrićem Novog svijeta ta kultura je došla u Europu, a mi smo vrlo brzo počeli koristiti buče. Tekst o proizvodnji bučinog ulja na području Varaždinske županije objavljen je 1834. godine te je jedan od najstarijih tekstova koji o tome postoje. Jedan od prvih proizvođača bučinog ulja u Hrvatskoj bio je varaždinski barun Metel Ožegović Barlabaševački, a današnji župan Radimir Čačić nastavlja tu tradiciju putem popularizacije i brendiranja bučinog ulja. Varaždinska županija je imala prvu poznatu uljaru koja je proizvodila bučino ulje, po čemu se vidi da „putujemo“ linijom tradicije. Imamo povijesni temelj i razvojni put koji trebamo slijediti” – zaključio je dr. sc. Ozimec.
Nakladnik monografije „Varaždinsko bučino ulje“ je ADIPA: Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske, a sunakladnik Varaždinska županija.

 

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Razno

    U Vinici održan sastanak s Ministarstvom hrvatskih branitelja Varaždin

    U petak, 04. veljače u dvorani Općine Vinica održan je sastanak između UDVDR-a, Općine Vinica i područnog odjela Ministarstva hrvatskih branitelja Varaždin, uz pridržavanje epidemioloških mjera. Sastanku su prisustvovali načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., voditeljica područnog odjela Ministarstva hrvatskih branitelja Varaždin, Snježana Hunjet te predsjednik UDVDR-a Vinica, Ivan Krajcer, te predstavnica Osnovne škole Vinica. Raspravljano se o problemima s kojima se svakodnevno susreću hrvatski branitelji, kako im pružiti […]

    today07/02/2022 91

    0%