Varaždinske barokne večeri su od početka ove godine službena članica REMA-e, europske mreže za ranu glazbu, asocijacije koja već dvadeset godina štiti, razvija i promiče taj vrijedan dio europske glazbene baštine.
REMA je platforma za ideje, alate, inovativne poslovne modele i najbolje prakse koje su vezane uz ranu glazbu u Europi.
Mrežu REMA čine 192 člana iz 28 zemalja Europe, koji potiču znanje o ranoj glazbi, promiču ponovno otkrivanje europske glazbene baštine i repertoara te njihovu interpretaciju temeljenu na povijesnim izvorima, istovremeno podupirući kreativnost umjetnika i njihov profesionalni razvoj.
Varaždinske barokne večeri jedini su hrvatski festival u članstvu ove elitne europske mreže za ranu glazbu.
-U članstvo ove europske mreže, koja okuplja organizatore i festivale za ranu glazbu, ušli smo na poziv, pa smo prošle godine bili i na konferenciji za zemlje srednje i južne Europe, u Rumunjskoj, na kojoj su bili i članovi iz gotovo svih europskih zemalja koje imaju članove u toj asocijaciji. Za članstvo u REMA-i lani se je zajedno s nama prijavilo više od šezdeset kandidata, a primljena su 32 nova člana, među kojima su primjerice, Bach Fest iz Leipziga, Internationale Bachakademie Stuttgart, Boston Early Music Festival, Universität für Musik und darstellende Kunst iz Beča i druge organizacije visokog ugleda koje su vezane uz ranu glazbu. Kriteriji za prijem su bili prilično strogi, iako su oni bili daleko ispod onih koje zadovoljavamo već godinama. Članstvo u REMA-i donijet će nam niz benefita, prije svega programsko i organizacijsko povezivanje, zatim razmjenu umjetnika, ali i primjerice, dodatno financiranje. Zahvaljujući članstvu u toj organizaciji imat ćemo priliku uključiti i stručnjake za ranu glazbu iz Europe u kreiranje dijela programa našeg festivala – istaknuo je Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda.
Varaždinske barokne večeri će se kao punopravni član REMA-e predstaviti na konferenciji koja će biti održana u Vilniusu, 21. ožujka.