play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

U Varaždinskim Toplicama obilježen Svjetski dan zdravlja

Predavanjima o križobolji i osteoporozi, vježbanjem, mjerenjem tlaka i šećera u krvi te prezentacijom i degustacijom zdrave hrane i napitaka u subotu je u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice obilježen Svjetski dan zdravlja.

Središnje događanje za Varaždinsku županiju zajednički su organizirali domaćini iz topličke Specijalne bolnice, Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, Dom zdravlja Varaždinske županije i Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, a uz potporu Županije.

U kino dvorani tražilo se mjesto više na predavanjima. O križobolji je govorio dr. Denis Kovačić, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije te ravnatelj topličke bolnice.

Bol u donjem dijelu kralježnice bar jednom u životu ima 80 posto populacije. Križobolja je veliki javnozdravstveni problem, jer uzrokuje veliki postotak izostanaka s posla, veliku potrošnju lijekova nesteroidnih antireumatika, a može uzrokovati i invaliditet – naveo je dr. Kovačić.

O osteoporozi, bolesti koju karakterizira smanjena gustoća i kvaliteta kostiju zbog čega je povećan rizik od prijeloma, govorila je pak dr. Mirela Pešorda Pešić, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije iz Doma zdravlja Varaždinske županije. – Za postavljanje dijagnoze osteoporoze koriste se laboratorijske pretrage te denzitometrija kojom se mjeri gustoća kostiju, što omogućava izračun takozvanih T-vrijednosti na temelju kojih se postavlja dijagnoza. Preporučuje se da denzitometriju naprave sve žene starije od 65 godina i muškarci stariji od 70 godina – navela je dr. Pešorda Pešić.

Dobrodošlicu svim sudionicima poželjeli su gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, kao i izv. prof. dr. sc. Nikola Kadoić, voditelj FOI-jevog tima, dok su događanje podržali župan Anđelko Stričak i gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač.

Brojni sudionici su u Konstatinovom domu pod vodstvom fizijatara Specijalne bolnice i Doma zdravlja izvodili vježbe koje se preporučuju osobama koje pate od križobolje i/ili osteoporoze. Djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije su zainteresiranima mjerili krvni tlak i šećer, a svi su se mogli okrijepiti zdravim obrocima i osvježiti zdravim pićima poput topličke limunade.

Ujedno su mogli sniziti razinu stresa koristeći FOI anti-stres loptice, a istovremeno saznati više o projektu AIoT4Therapy – Istraživanje i razvoj integriranog AI-IoT rješenja za personalizaciju fizikalne terapije i kineziterapije. Cilj projekta je razviti hardverska i softverska rješenja koja će poboljšati liječenje fizikalnim terapijama. Nositelj projekta AIoT4Therapy je tvrtka Zlatni plamen d.o.o., jedan od projektnih partnera je FOI, a Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice i Dom zdravlja Varaždinske županije će svojom ekspertizom biti uključeni u razvoj inteligentnog sustava za kreiranje i optimizaciju terapijskog postupka temeljenog na umjetnoj inteligenciji i metodama višekriterijskog odlučivanja te za edukaciju korisnika fizikalne terapije i kineziterapije.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    Kvalitetu svojih vina predstavite na 20. zajedničkoj izložbi vina Varaždinskog vinogorja!

    Organizacijski odbor zajednice sedam vinogradarskih udruga organizira, pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, 20. zajedničku izložbu vina pod nazivom „Zlatna kapljica“ 2025. Zaprimanje uzorka vršiti će se u petak, 11. travnja od 16 do 20 sati, u subotu, 12. travnja od 10 do 18 sati te u nedjelju, 13. travnja od 15 do 19 sati u Lovačkom domu u Jalžabetu. Za uzorak je potrebno predati 3 boce po jednu litru ili 4 […]

    today07/04/2025 3

    0%