play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

SRIJEDA U MUZEJU: Dođite 9. travnja na predavanje “Od Drave i Save do Madagaskara: Poletimo s čigrama”

U sklopu Srijede u Muzeju 9. travnja u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin priređuje se predavanje pod nazivom “Od Drave i Save do Madagaskara: Poletimo s čigrama”.

Predavanje je pripremila prof. dr. sc. Jelena Kralj, upraviteljica Zavoda za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, koja se od 2015. bavi istraživanjem crvenokljunih čigri u Hrvatskoj.

Crvenokljune čigre gnijezde se na Jadranu, ali i na šljunčanim otočićima duž Drave i Save, a danas su zbog uništavanja slatkovodnih staništa izložene brojnim ugrozama. U istraživanju ptica, osobito selica, primjenjuje se napredna tehnologija i razvijaju nove metode analize podataka, pa se osim prstenovanja koriste i svjetlosni geolokatori i GPS uređaji, pomoću kojih se utvrđuju područja na kojima ptice borave izvan razdoblja gniježđenja te njihova dnevna aktivnost.

Selidbeni put čigri koje se gnijezde duž Save i Drave dug je više od 9000 km. Dok se većina europskih čigri seli duž obala Atlantskog oceana, naše čigre prelaze preko Sredozemnog i duž Crvenog mora te obalom Afrike dolaze do Mozambičkog kanala i Madagaskara, gdje provode zimu. Iako taj put mogu preletjeti za oko tri tjedna, jesenska selidba često traje i do četiri puta duže jer čigre provode mnogo vremena hraneći se na odgovarajućim područjima i izbjegavajući nepovoljne vjetrove. GPS uređaji pokazali su i neka neuobičajena kretanja koja su dovela do neočekivanih spoznaja o ponašanju čigri za vrijeme sezone gniježđenja. Suočene s čestim poplavljivanjem kolonija, čigre dravskih i savskih kolonija često posjećuju druge kolonije kako bi, u slučaju propadanja legla, mogle brzo naći područje na kojem će njihova jaja i mladunci biti sigurniji. Ovakvo ponašanje, tzv. izviđanje, mehanizam je prilagodbe na promjenjive uvjete u okolišu, često izazvane ljudskom aktivnošću, koji daje nadu da će se populacije čigri na našim rijekama uspjeti održati unatoč svim ugrozama.

Prof. dr. sc. Jelena Kralj bila je voditeljica Interreg projekta Slovenija-Hrvatska „Očuvanje populacija čigri u porječju Save i Drave“ te projekta „Kopno ili more: ekološki i genetički aspekti izbora staništa crvenokljune čigre“, financiranog od Hrvatske zaklade za znanost. Objavila je više od 70 znanstvenih radova, više od 60 kongresnih priopćenja te je koautor 10 knjiga. Izvanredna je profesorica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

FOTO: Gradski muzej Varaždin / Tomica Rubinić

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    FOTO: Ekipe prve pomoći natjecale se u Maruševcu

    U organizaciji Osnovne škole Gustav Krklec Maruševec i Gradskog društva Crvenog križa Ivanec, u školsko-sportskoj dvorani u Čalincu održano je 26. gradsko natjecanje ekipa prve pomoći mladih Hrvatskog crvenog križa. Crveni križ je organizacija koja više od stoljeća njeguje principe humanosti i nesebičnosti te s ponosom promiče edukacije iz prve pomoći, a natjecanje koje je po prvi put održano u Maruševcu organizirano je kako bi se uz prikaz znanja i […]

    today17/03/2025 79

    0%