play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Radio Megaton i Galileo Travel krstare Mediteranom!

Turistička agencija Galileo Travel i Radio Megaton od 06. do 13. listopada krstarili su Mediteranom. Naše destinacije bile su Francuska, Španjolska, Tunis i Italija, a posebnost ovog krstarenja bio je koncert poznatog glazbenika Petra Graše.

Pa krenimo redom.

Naš brod MSC Grandiosa krenuo je iz Livorna u Italiji vozeći 7.000 putnika i posade. Kao i sve putnike pa tako i nas, iznenadila je veličina broda. Brod, cruiser MCS Grandiosa, ima 19 dekova, izgrađen je 2019. godine, dugačak je 315 metara, širok 43 metra i visok 67 metara. Očarao nas je svojom inovativnošću i unutarnjom šetnicom/promenadom na dvije etaže.

Unutarnja centralna šetnica broda nudi mnoštvo trgovina, restorana, mjesta za opuštanje. Uvečer se šetnica pretvara u mjesto zabave, a tu su i projekcije na LED kupoli od 98,5 metara. Putnici se mogu opustiti u mnogobrojnim barovima, salonima, vanjskim i unutarnjim bazenima, teatru, teretani, šetnici, casinu, dok je jedan dio broda namijenjen djeci svih uzrasta. Uglavnom, prvih dana krstarenja nekoliko puta smo se izgubile na brodu hodajući dugim hodnicima tražeći svoju kabinu ili restoran. Kad smo kod kabine, one su udobne, tople pa se stječe dojam da uopće niste na brodu (osim blagog i povremenog njihanja na valovima tijekom jedne noći). O samom brodu mogli bismo puno toga pisati, međutim najbolje je otisnuti se na ponuđena krstarenja u aranžmanu Putničke agencije Galileo Travel na razne destinacije i pritom osjetiti čar i ljepotu krstarenja.

Prva destinacija bila nam je Francuska, grad Marseille koji je po veličini drugi grad u Francuskoj i nalazi se u Lionskom zaljevu na Sredozemnom moru. Uz naše turističke vodiče iz Galilea Travela, Daria i Luku, razgledali smo ostatke stare luke, Glavnu katedralu i crkvu Svetog Viktora, a vozeći se turističkim vlakićem obišli smo crkvu Notre Dame de la Garde. Iz brda na kojem se katedrala nalazi puca pogled na cijeli Marseille. Vidjeli smo i najpoznatiji otok grada Chateau d’If, na kojem je bio zatočen grof Monte Christo. Živopisni, dinamični i sredozemni Marseille zaista je jedinstven po svojim građevnima, restoranima, trgovinama i ljubaznim stanovnicima.

Druga destinacija, Barcelona, grad u Španjolskoj i katalonska prijestolnica. Panoramska vožnja gradom dočarala nam je grad u kojem dominiraju mladi, živost i povijest. Obišli smo glavne destinacije Barcelone: panoramsko brdo Monjuc, Kolumbov spomenik, Pomorski muzej, Španjolski trg, Nacionalnu palaču, Olimpijsko selo, nekadašnji kompleks dvorca La Citadela, žilu kucavicu La Ramblau te poznatu crkvu Sagrada Familija, koja je posljednje Gaudijevo djelo i dominira gradom svojom ljepotom iako još uvijek nije dovršena. Posebna je i tržnica, trbuh Barcelone koja nudi nezamislive delicije; od voća, ribljih specijaliteta, nacionalne španjolske hrane, suhomesnatih proizvoda, slatkiša… U svakom slučaju Barcelona je grad koji morate posjetiti, jer očarat će vas svojom ljepotom. Povratkom na brod uslijedila je priprema za Bijelu večer. To je bio posebni doživljaj. Gotovo svi su putnici bili obučeni u bijelo. Plesalo se na poznate pjesme i hitove uz pomoć animatora koji su nas ujedinili plesnim koreografijama, tako da smo svi plesali kao jedan veliki uigrani plesni ansambl.

Nakon Barcelone uslijedio je dan plovidbe Sredozemnim morem i put prema Tunisu, krovu Afrike. Taj je dan bio rezerviran za opuštanje na brodu i koncert Petra Graše. Svojim pjesmama publiku iz svih dijelova Hrvatske i susjedne Slovenije, vratio nas je u 90-te godine prošloga stoljeća i početka njegove karijere. Slušali smo pjesme Trebam nekoga, Volim i postojim, 92. godine, Nevista, ali i novije hitove poput Jel ti reka ko, Ako te pitaju, Moje zlato. Posebno nas je očarao Petar Grašo pjevajući pjesme preminulog velikana Olivera Dragojevića, dok je gošća iznenađenja bila pjevačica Jelena Rozga. Svjedočili smo emotivnom i svečanom trenutku – prosidbi mladoga para koji su svoj životni put zacrtali upravo na krstarenju i brodu MSC Grandiosa na koncertu Petra Graše. Te nam se večeri obratio i kapetan broda i članovi posade. Uslijedila je Gala večer i vrijeme za noćni život na brodu koji nas je opet ostavio bez daha.

Stigli smo i u Republiku Tunis, krov Afrike. Drugačiji, nama pomalo nepoznati svijet. Islam je glavna religija u Tunisu kojoj pripada 98 % stanovništva te zemlje. Judaizam i kršćanstvo postoje u manjim zajednicama prema kojima je većinsko stanovništvo poprilično tolerantno. Tuniški ustav dopušta slobodno prakticiranje svih religija, sve dok je njihovo izvršavanje u skladu sa zakonom. Uz posebno simpatičnog lokalnog vodiča upoznali smo povijest antičkog grade Kartage. Zbog njezina bogatstva i važnosti, Kartagu su još nazivali “Dragulj Sredozemlja”. Posjetili smo tipično afričko selo Sidi Bou Said, u kojem dominiraju bijelo – plave kuće. Mjesto koje odiše bojama, mirisima, aromama istoka. Vidjeli smo središte glavnog grada Tunisa, grada s dva lica i dvije kulture: europske i arapske.

Nakon Tunisa vratili smo se na europsko tlo. Otok Sicilija bio je naše iduće odredište. Vožnja autobusom do Monrealea iznad Palerma, Grad se nalazi na padinama brda Monte Caputo iznad plodne doline poznate kao Zlatna školjka slavne po nasadima agruma, maslina i badema. Upoznali smo izuzetnu katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije i prekrasne mozaike koji nas, ukrašavajući katedralu  upoznaju sa Starim i Novim zavjetom . Ova katedrala upisana je na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi. S otprilike 6340 m² mozaika iz 12. stoljeća, ona je jedna od najpoznatijih katedrala na Siciliji. Iz Monrealea krenuli smo posjetiti svetište Svete Rozalije, zaštitnicu grada Palerma. Ona je, kako smo saznali, vođena željom za pustinjačkim životom, povukla se u jednu špilju na Monte Pellegrino kod Palerma, gdje je do smrti provodila strog pokornički život. Relikvije joj se nalaze u katedrali u Palermu. A što reći o Palermu, glavnom gradu talijanske istoimene pokrajine i autonomne regije Sicilije. Palermo je oduvijek bio grad povezan s morem, pa se gradsko gospodarstvo kao i nekad i danas oslanja na lučne djelatnosti, pomorstvo i brodogradnju. Pored toga, danas je Palermo i veliko upravno, kulturno i obrazovno središte. Veliki problem grada je razvijen kriminal i djelovanje poznate sicilijanske mafije o kojoj smo čuli mnoge i zanimljive priče. I to je jedan od razloga zašto obići Palermo i Siciliju, pogledati mnoge povijesne i kulturne znamenitosti poput Kraljevske palače, Fontane srama ili zgrade Opere Massimo. Puni dojmova napustili smo Siciliju.

Posljednje odredište krstarenja bili su Pompei i grad Napulj. Svojom veličinom Pompei su nas očarali. Očuvani rimski grad vratio nas je u daleku prošlost i pokazao kako su tada stanovnici živjeli prije nego ih je zadesila tragedija – erupcija Vezuva ( još uvijek aktivnog vulkana) koja je zatrpala Pompeje 79. godine. Moramo dodati, da su stanovnici Pompeja vjerovali da je Vezuv obična planina. U vrijeme erupcije, u tom je gradu živjelo oko 20 tisuća ljudi. Posjetite li Italiju, neka vam Pompeji svakako budu u turističkoj turi, jer hodati ulicama iz neke davne prošlosti, zaviriti u kuće i hramove, prošetati golemim rimskim Forumom ostavlja dubok dojam prije svega zbog stanovnika koji su u jednom kratkom trenutku na gotovo nezamisliv način izgubili svoje živote.

I za kraj ostaje nam grad Napulj, treći po veličini gradu u Italiji i glavni grad talijanske pokrajine Campania. Smješten na obalama Titanskoga mora broji oko milijun stanovnika, a opisuju ga živopisne ulice, energični stanovnici, gust a za nas turiste i kaotičan promet. Napulj je grad pizze, pa smo prilikom obilaska grada skoknuli do poznate pizzerije i nismo požalili. Okus je bio nevjerojatan i punih trbuha mogli smo se vratiti na brod – našu „grdosiju“ koja je i u Napulju dominirala u luci.

Posljednja noć na krstarenju. Odlična hrana i uvijek nasmiješeno, ljubazno osoblje i te posljednje večeri doprinijelo je odličnom raspoloženju među putnicima.

Krstarenje je putovanje potpuno drugačije od nama poznatih, primjerice ljetovanja na jednoj destinaciji ili putovanja autobusom. Ovisno o aranžmanu, idete li na put organizirano s agencijom (kao mi) ili u vlastitom, krstarenje pruža drugačiji način provođenja godišnjeg odmora. Prije ulaska na brod, prolazi se kroz nekoliko carina, dok je putna prtljaga već prije toga odvezena na brod. Na vratima kabine čekat će vas brodska kartica s vašim podacima, broju deka, sobe te broja stola restorana u kojem se poslužuje večera. Kartica je i jedini način plaćanja na brodu. Na recepciji se polaže polog, kojeg ovisno o aranžmanu, možete ali ne morate potrošiti. Zastupljena hrana na brodu je iz svih krajeva svijeta, pa se mogu kušati jela koja nam nisu svakodnevno dostupna. Od salata, mesa, priloga, voća i deserta, svaki dan možete probati nešto novo. Na brodu ne možete biti gladni. Kuhinja radi od 6 sati ujutro do 2 sata u moći. Oni koji često krstare, kažu da s broda odlaze s barem pet kilograma viška. Večera je svaki dan posebna događaj. Imate vlastitog konobara koji vas poslužuje, a svaku večer osoblje restorana priređuje show za goste. Ukoliko odlučite cijelo vrijeme boraviti na brodu, dostupni su vam bazeni, ležaljke, ali i cjelodnevni program uz animatore koji goste uče raznim plesovima i igrama. Možete koristiti teretanu, spa program ili unutarnja igrališta, pa čak i trčati. U večernjim terminima na raspolaganju vam je disco program, organizirani tematski eventi poput Bijele večeri, Talijanske večeri i slično. Ako volite predstave , tu je veliki teatar. Brod – MSC Grandiosa, ima i koncertnu dvoranu kapaciteta za 500 ljudi. Uglavnom ni u jednom trenutku na brodu nije dosadno. Trgovine se otvaraju u večernjim satima i otvorene su gotovo cijelu noć.

Nemoguće je opisati krstarenje. Ono donosi potpuno drugačiji odmor. Tijekom našeg putovanja upoznali smo ljude koji krstare godinama i tako doznali da je većini to najljepši način provođenja godišnjeg odmora. Steknu se poznanstva, upoznaju se razne destinacije, uživa se u hrani i gostoljubivosti osoblja broda. Drugi svijet kojeg treba upoznati.

MSC Grandiosa, grad na moru plovio je Mediteranom i doplavio do posljednje luke, Livorno, ostavljajući nas zadovoljne, punih dojmova.

Krstareći Mediteranom u organizaciji Putničke agencije Galileo Trevel upoznali smo svijet glamura, obilja, luksuza, tehnologije, gradove i povijesne destinacije, ljude iz svih strana svijeta. Stekli smo nove prijatelje i to je najveće bogatstvo krstarenja.

Naši vodiči Dario i Luka bili su strpljivi i uvijek na usluzi, te im ovim putem iskreno zahvaljujemo. Kroz naša javljanja u program Radija Megaton dočarali su našim slušateljima i nekim budućim putnicima svijet krstarenja kao jedan poseban i neponovljiv doživljaj.

Krstarenje Mediteranom, u brodu MSC Grandiosa u aranžmanu Putničke agencije Galileo Travela ostat će trajna uspomena i poticaj za neka iduća putovanja širom svijeta.

Sretan put i mirno more!

Tekst: Nikolina Jureković Novoselec

Fotografije: Ivana Plantić

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    Još jedna specijalizacija u Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije

    Dan nakon što su potpisani ugovori o izgradnji nove zgrade Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, u Županijskoj palači održana je uvodna konferencija projekta „Centralno financiranje specijalizacije Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije iz mikrobiologije“. Cilj projekta je omogućiti specijalističko usavršavanje doktora medicine u Djelatnosti kliničke mikrobiologije kako bi se ostvarila ravnomjerna i dostatna popunjenost Mreže javne zdravstvene službe, tj. dostupnost zdravstvene zaštite svim stanovnicima Varaždinske županije. U ime župana […]

    today30/10/2024 3

    0%