Odluka o proglašenju 21. ožujka Svjetskim danom poezije usvojena je tijekom UNESCO-ovog 30. zasjedanja održanog u Parizu 1999. godine. Jedan od glavnih ciljeva obilježavanja ovog Dana jest podržati jezičnu raznolikost kroz pjesničko izražavanje i ponuditi ugroženim jezicima priliku da se čuju u njihovim zajednicama. Doprinos obilježavanju dala je Udruga „Ritam Misli“ iz Varaždina koja je organizirala dvodnevni pjesnički maraton „Poezijom govorim“.
„ – Pjesnički maraton je maraton emocija, zagrljaja, prijateljstva. Maraton pozitivne energije i neiscrpnih pjesničkih igara riječima. Iza nas su dva dana poezije, dva dana čistih, iskrenih pozitivnih emocija. I kroz tamne oči nerazumnih postupaka nečovječnosti, pjesnik pronalazi svjetlu nit u koju ugrađuje ljubav koja je jednaka za sve ljude. Pjesnik je stablo koje svojim korijenjem dodiruje druga stabla i povezuje se u neprekidni tok energije zemlje koje svojim granama češlja vjetar šapućući mu bol zemlje i ljepotu života. Danas, u ova nemila vremena, vremena pandemija i ratova, danas je potrebno pisati život i širiti ljubav. U ova dva dana pjesničkog maratona, pjesnici su dali svoj doprinos širenju energije ljubavi i podrške, energije prijateljstva i strpljivosti. Svaki stih je odaslan iz njedara u visine. Osmijesi su neprocjenjivo bogatstvo, sudionici pjesničkog maratona Poezijom govorim su u svojim džepovima, torbama, srcima donijeli i ponijeli pregršt osmijeha.“ – kazala je Ljubica Ribić, predsjednica Udruge „Ritam Misli“.
Nakon svečanog otvorenja pjesničkog maratona u Skupštinskoj dvorani Županijske palače u Varaždinu, pozdravnim govorom i podrškom pjesnicima su se obratile: ispred Varaždinske županije zamjenica župana Silvija Zagorec, te ispred Veleposlanstva Republike Slovenije u Zagrebu opunomoćena ministrica u Veleposlanstvu Republike Slovenije u RH Jožica Bračun Bokor.
U programu „Poezijom govorim“ koji je trajao dva dana, sudjelovalo je oko šezdeset autora iz Slovenije i Hrvatske. Pjesnicima su se pridružile mlade varaždinske glazbenice Lora Breški i Bruna Hercigonja, te pjesnikinja i glazbenica Sonja Bećirević Kušec na flauti. U prvom, svečanom dijelu programa pjesnici su svojim stihovima odaslali poruke mira i slobode, a na samom početku programa pročitani su stihovi ukrajinskih pjesnika, dajući time snažnu poruku podrške i prijateljstva napaćenom narodu Ukrajine. „Stotinu žuto plavih leptirića bili su simbol preobrazbe i slobode leta. Života dostojan za čovjeka. Nakon svečanog programa pjesnici su ponijeli žute i plave leptire kao simbol života bez ratova.“ – kažu organizatori.
U drugom dijelu programa četrdesetak pjesnika zasadilo je pjesnički javor, ove godine crveni, na trgu Matije Gupca u Varaždinu. Prvo pjesničko drvo, zeleni javor, posađen je 2018. “Uz poeziju i glazbu ove godine je još jedno malo drvo je dobilo svoj dom, svoju adresu. Na pjesnicima je da ga obilaze i govore o njemu u svojim stihovima.” – rekla je Ljubica Ribić.
Poeziranje se nastavilo cijelo poslijepodne. Stihovi su se miješali sa zvucima vjetra i flaute. Najuporniji pjesnici ostali su dugo u noć u kavani Stara vaga gdje su uz tekstove Bijelog dugmeta u izvedbi muzičara okupljenih pod imenom Pastiri opušteno sumirali dan.
U nedjelju, 20. ožujka, poezija je žuborila uz glazbu hladnog vjetra i šum vrba povijenih ponad Drave. Ispred Arene Varaždin slavio se život i radost, sloboda i mir. Glazba i stihovi ispreplitali su se s glazbom prirode i prenosili se šumom vjetra niz krošnje. Meditativnom glazbom, zvukovima gonga u program je pjesnike uvela gošća iz Slovenije Mia Frangeš. U programu Život u toku, pjesničkog maratona sudjelovalo je oko trideset autora. U glazbenom dijelu programa sudjelovali su pjesnici glazbenici, Sonja Bećirević Kušec i Alija Bećirević koji su sevdahom protkali dah zime te Milko Kiš, kantautor. Usprkos sjevercu, popila se kava, sok, voda, pojela savijača napravljena vrijednim rukama pjesnika Ružice Šafranec Kišur i Josipa Šafranca. Kroz dvodnevni program vodili su nas pjesnici Ljiljana Vuglač, Ljiljana Mladenović, Ljubica Ribić, Nenad Slukić i Milan Novak, a sve su fotografijama zabilježili Ivanka i Ivan Grahovec, Ivan Goran Žunar i Filip Marošević Fodor.
Prema riječima pjesnika, organizatora programa Milana Novaka: “Ritam misli je tu za vas i zbog vas, ali ne bi mogao bez pomoći prijatelja. Ovim putem zahvaljujemo na svesrdnoj pomoći prijateljima pjesnicima i sponzorima.”
U nadi da će se tamni oblaci, što su se nadvili nad sve zemlje svijeta, razići, članovi Udruge Ritam misli poezijom pokušavaju stvarati bolji svijet, rezime je ovog dvodnevnog pjesničkog okupljanja.