play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Elektrostrojarska škola Varaždin partner u projektu Hrvatskog saveza slijepih

Smanjeni stereotipi i predrasude djece bez oštećenja vida o djeci s oštećenjem vida te veća spremnost vršnjaka da pomognu jedni drugima, konkretni su rezultati i doprinos projekta „Neka eko ne bude daleko“ koji je provodio Hrvatski savez slijepih, a partneri su bile Elektrostrojarska škola u Varaždinu i Medicinska škola u Puli.

Upravo je Elektrostrojarska škola Varaždin u srijedu bila domaćin završne konferencije, na kojoj je predstavljen projekt sufinanciran sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja. Svoja iskustva podijelili su učenici koji su sudjelovali na petodnevnom eko-kampu u Edukacijsko-rehabilitacijskom kampu za slijepe Premantura. Bila je to glavna aktivnost projekta u koji su bili uključeni mladi s oštećenjem vida u dobi između 14 i 16 godina te mladi bez oštećenja vida.

Drago mi je što se naša škola uključuje u ovakve projekte, pa sam imala priliku naučiti i pet dana živjeti s osobama koje ne vide na isti način kao i ja. Različiti smo, ali smo isti – rekla je 15-godišnja Emilija Kukec iz Ivanca, učenica Elektrostrojarske škole, uz koju je u kampu u Premanturi bio i njezin školski kolega Žan Pavlek.

Odlično mi je bilo na kampu. Nije mi bilo teško snaći se i komunicirati s osobama s oštećenjima vida, a stekao sam i nove prijatelje – otkrio je Žan.

Hrvatski savez slijepih je krovna organizacija koja okuplja 26 temeljnih udruga na području cijele Hrvatske, pa tako i Udrugu slijepih Varaždinske županije.

Projekt „Neka eko ne bude daleko“ financijski nije velik, ali je od velikog značaja za naše članove i okruženje u kojem živimo. Sljepoća zadire u svaki segment života pojedinca i vrlo je težak invaliditet, često nevidljiv za okolinu. Dok vi gledate mene, ja ne vidim vas, čega često niste svjesni. Zato je ovaj projekt bio prvi korak u našem nastojanju da motiviramo videću djecu i mlade da shvate i razumiju svoje vršnjake koje ne vide, da im znaju pristupiti i nauče kako ih podržati. Svi učenici koji su sudjelovali na kampu na jednoj su razini više budući da su probali kako je živjeti pet dana u kampu s osobama oštećena vida, kako je loptati se s povezom ili pojesti sladoled s povezom. Sada bolje znaju kako podržati vršnjake koji su još ranjiviji od njih jer su lišeni vida. Sve to nas oplemenjuje i čini naš život bogatijim i sadržajnijim – istaknula je Andreja Veljača, izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih, koja je zahvalila svim partnerima, posebno Elektrostrojarskoj školi, Udruzi slijepih Varaždinske županije i Varaždinskoj županiji.

Punu podršku projektu dala je i zamjenica župana Silvija Zagorec.

U Varaždinskoj županiji uvijek radimo na tome da budemo društvo otvorenog srca i uključivo. Posebnu brigu vodimo o obrazovanju za koje izdvajamo više od 60 posto proračuna, pri čemu stvaramo „obrazovni sustav jednakih šansi“ u kojem će svaki učenik imati jednake uvjete i mogućnosti školovanja. Brigu vodimo i o tome da naši učenici steknu korisnu korisne vještine i navike, što činimo putem provođenja projekata građanskog odgoja, koje osmišljavaju i provode same škole. Uz sve to, škole same provode niz projekata, među kojima je i ovaj projekt Hrvatskog saveza slijepih. Čestitam Savezu i svim njihovim partnerima na pokretanju i uspješnom provođenju ovog lijepog i vrijednog projekta – rekla je zamjenica Silvija Zagorec.

Ravnatelj Elektrostrojarske škole Varaždin Igor Kos napomenuo je da u školi provode puno „velikih“ i „malih“ projekata, među kojima je ovaj poseban.

Ovo je slatki i emotivan projekt, koji ima dodanu vrijednost budući da smo mi, kao i naši učenici naučili da ljude koji imaju teškoće ne žalimo, nego im se divimo. Ovo je tek početak suradnje s Hrvatskim savezom slijepim jer vjerujem da ćemo suradnju nastaviti, pri čemu ćemo mi pomagati vama, ali i vi nama. Svi ćemo se složiti da danas mnogi ljudi zdravih očiju ne vide, slijepi su za bitne stvari – istaknuo je Kos.

Dodajmo da su glavni ciljevi projekta bili unaprijediti životne vještine i promicati zdrave stilove života djece i mladih s i bez oštećenja vida kroz zabavno-rekreativne aktivnosti u prirodi, zatim promicati ravnopravnost i socijalnu uključenost, poticati kreativnost, stvaralaštvo i razvoj poduzetničkih vještina i interesa, kao i vještina i kompetencija u području tehnike kroz praktične radionice održivosti okoliša i uključive zajednice, a uz to i podučiti četiri volontera vještinama videćeg pratitelja te ih osposobiti za budući rad s djecom s oštećenjem vida.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    Općina Sračinec će vršiti isplatu jednokratne novčane pomoći obiteljima s novorođenim djetetom

    Općina Sračinec vršiti će isplatu jednokratne novčane pomoći obiteljima s novorođenim djetetom u drugoj polovici 2024. godine. Radi ostvarivanja prava na isplatu potrebno je u Općinu Sračinec dostaviti popunjeni Zahtjev za ostvarivanje prava na novčanu pomoć roditeljima za novorođeno dijete te uz zahtjev priložiti svu potrebnu dokumentaciju. Iz Općine Sračinec mole sve roditelje koji još nisu izvršili prijavu novorođenog djeteta u 2024. godini, da to učine do 13. prosinca 2024. […]

    today21/11/2024 2

    0%