play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Varaždinci se u centru grada informirali o sepsi, jednim od najvećih zdravstvenih izazova današnjice

Povodom Svjetskog dana sepse koji se obilježava 13. rujna, Opća bolnica Varaždin u suradnji s Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivnog liječenja i transfuzije, već desetak godina organizira javnozdravstvene akcije za građane.

Ove godine akcija je održana na Franjevačkom trgu, gdje su se događaju pridružili učenici i nastavnici Medicinske škole u Varaždinu te Srednje škole u Maruševcu s pravom javnosti. Također, akciju je podržalo i Sveučilište Sjever – pročelnica Odjela za sestrinstvo, izv. prof. Marijana Neuberg, i pročelnica Odsjeka za sestrinstvo, izv. prof. Rosana Ribić, te suradnici, a svoju je podršku uime Varaždinske županije i svoje osobno ime pružila i Ljubica Božić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje, kao i doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalistica neurologije u Općoj bolnici Varaždin.

Ova javnozdravstvena akcija ima za cilj podizanje svijesti o sepsi, ranom prepoznavanju simptoma i važnosti pravovremenog liječenja ove ozbiljne zdravstvene prijetnje. Rano prepoznavanje simptoma sepse, kao što su ubrzano disanje, visoka ili niska tjelesna temperatura, smetenost, hladna i vlažna koža te nagli pad krvnog tlaka, može spasiti živote.

Kako je istaknula Željka Gajski, magistra sestrinstva – pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, važno je znati da se sepsa može brzo razviti i da je pravovremena reakcija od presudne važnosti.
Nažalost, mnogi ljudi nisu svjesni ozbiljnosti sepse i često ne prepoznaju njene simptome na vrijeme. Upravo zbog toga ovakve javnozdravstvene akcije imaju ključnu ulogu u educiranju i informiranju građana – rekla je Gajski.

Dodala je da sepsa može pogoditi bilo koga, bez obzira na dob, a posebnu opasnost predstavlja za dojenčad, starije osobe i one s oslabljenim imunološkim sustavom.

Akciji na Franjevačkom trgu pridružio se i ravnatelj varaždinske Opće bolnice Damir Poljak, rekavši kako je sepsa veliki javnozdravstveni problem, što pokazuju i brojke.
Opća bolnica Varaždin u ovoj kampanji sudjeluje već niz godina te svake godine tim povodom ima organizirano nekoliko aktivnosti, a sve s ciljem da naši zdravstveni radnici, ali i šira javnost, budu što više upoznati sa sepsom – poručio je Poljak, dodavši da edukacija i informiranost o sepsi ne spašavaju samo živote, već smanjuju pritisak na zdravstveni sustav jer rana intervencija može spriječiti dugotrajno liječenje i komplikacije.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Varaždin

    Gradonačelnik Bosilj čestitao književniku Tomislavu Ribiću, autoru najbolje knjige

    Varaždinskog književnika Tomislava Ribića, danas u utorak, 22. studenog 2022. godine u Gradskoj vijećnici primio je gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj. Bila je to prilika da mu čestita na prestižnoj Nagradi Janko Polić Kamov Hrvatskog društva pisaca za najbolji knjigu 2022. godine koju je dobio za zbirku poezije pod nazivom 'Dve rali zmeržnjenoga jognja'. Čestitkama su se pridružile i Danijela Vusić, pročelnica i Lucija Dugandžić, voditeljica Odsjeka za […]

    today22/11/2022 135

    0%