Povodom Svjetskog dana sepse koji se obilježava 13. rujna, Opća bolnica Varaždin u suradnji s Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivnog liječenja i transfuzije, već desetak godina organizira javnozdravstvene akcije za građane.
Ove godine akcija je održana na Franjevačkom trgu, gdje su se događaju pridružili učenici i nastavnici Medicinske škole u Varaždinu te Srednje škole u Maruševcu s pravom javnosti. Također, akciju je podržalo i Sveučilište Sjever – pročelnica Odjela za sestrinstvo, izv. prof. Marijana Neuberg, i pročelnica Odsjeka za sestrinstvo, izv. prof. Rosana Ribić, te suradnici, a svoju je podršku uime Varaždinske županije i svoje osobno ime pružila i Ljubica Božić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje, kao i doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalistica neurologije u Općoj bolnici Varaždin.
Ova javnozdravstvena akcija ima za cilj podizanje svijesti o sepsi, ranom prepoznavanju simptoma i važnosti pravovremenog liječenja ove ozbiljne zdravstvene prijetnje. Rano prepoznavanje simptoma sepse, kao što su ubrzano disanje, visoka ili niska tjelesna temperatura, smetenost, hladna i vlažna koža te nagli pad krvnog tlaka, može spasiti živote.
Kako je istaknula Željka Gajski, magistra sestrinstva – pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, važno je znati da se sepsa može brzo razviti i da je pravovremena reakcija od presudne važnosti.
– Nažalost, mnogi ljudi nisu svjesni ozbiljnosti sepse i često ne prepoznaju njene simptome na vrijeme. Upravo zbog toga ovakve javnozdravstvene akcije imaju ključnu ulogu u educiranju i informiranju građana – rekla je Gajski.
Dodala je da sepsa može pogoditi bilo koga, bez obzira na dob, a posebnu opasnost predstavlja za dojenčad, starije osobe i one s oslabljenim imunološkim sustavom.
Akciji na Franjevačkom trgu pridružio se i ravnatelj varaždinske Opće bolnice Damir Poljak, rekavši kako je sepsa veliki javnozdravstveni problem, što pokazuju i brojke.
– Opća bolnica Varaždin u ovoj kampanji sudjeluje već niz godina te svake godine tim povodom ima organizirano nekoliko aktivnosti, a sve s ciljem da naši zdravstveni radnici, ali i šira javnost, budu što više upoznati sa sepsom – poručio je Poljak, dodavši da edukacija i informiranost o sepsi ne spašavaju samo živote, već smanjuju pritisak na zdravstveni sustav jer rana intervencija može spriječiti dugotrajno liječenje i komplikacije.