Kako bi se podigla svijest o endometriozi te kako bi se upozorilo žene na posljedice te kronične, ali često zanemarene bolesti, u Varaždinu je Udruga žena oboljelih od endometrioze Ja sam 1 od 10 u suradnji s Sveučilištem Sjever organizirala javnozdravstvenu akciju Dan žutih ruža.
Akcija se obilježava svake godine u ožujku, mjesecu podizanja svijesti o endometriozi, a poseban značaj ima 1. ožujka, koji je Hrvatski sabor 2023. godine proglasio Danom podizanja svijesti o endometriozi u Republici Hrvatskoj.
Akciju su svojim dolaskom podržali mnogi građani, te predstavnici Varaždinske županije i Grada Varaždina, zamjenica župana Silvija Zagorec i gradonačelnik Neven Bosilj.
Zorica Martić, predsjednica Udruge žena oboljelih od endometrioze Ja sam 1 od 10 je istaknula kako podaci govore da je približno 10 % žena diljem svijeta zahvaćeno bolešću endometrioze.
– Bolest se teško dijagnosticira i upravo zato mnogima bolest još nije niti dijagnosticirana, pa time ostaje i neliječena, a ta činjenica s vremenom povećava rizik za nastanak raznih komplikacija i posljedica. Učestalost endometrioze na žalost sve više raste i sve je više žena zahvaćeno ovim stanjem. U Hrvatskoj od ove bolesti pati više od 90.000 žena Bolest se najčešće pojavljuje oko dvadesete godine života i traje oko 20tak godina, a najčešće prestaje oko menopauze. Najčešći simptomi endometrioze su; bolna menstruacija, kronična zdjelična bol, obilne i dugotrajne menstruacije, bol prilikom spolnog odnosa, učestali zatvori ili proljevi, osjećaj napuhnutosti, bol prilikom mokrenja i drugi. Nažalost, endometrioza je bolest koja se danas još uvijek ne može izliječiti, ali primjenom terapije mogu se znatno ublažiti simptomi i poboljšati opća kvaliteta života, a cilj je da se pokuša dijagnosticirati u ranom stadiju bolesti jer tada će i terapija biti učinkovitija – rekla je predsjednica Udruge Zorica Martić kazavši pri tome kako članovi udruge planiraju i provode medijske kampanje, organiziraju radionice, pružaju podršku oboljelima i zalažu se za prava oboljelih kroz sustavnu i socijalno institucionalnu podršku.
Zamjenica župana Silvija Zagorec je istaknula kako Varaždinska županija ulaže znatna financijska sredstva u resor zdravstva s ciljem što bolje i kvalitetnije zdravstvene skrbi našim građanima.
– Danas smo se odazvali ovoj javnozdravstvenoj akciji kako bismo podržali rad udruge koja se brine o oboljelima od endometrioze, kronične bolesti koja otežava i remeti kvalitetan život. Više od 90 tisuća žena u Hrvatskoj boluje od ove bolesti, a sama bolest još uvijek nije dovoljno javno prepoznata i stoga je naša želja, ali i obaveza da o tome javno govorimo. Isto tako dajemo snažnu podršku Udruzi Ja sam 1 od 10 koja vodi brigu o ženama oboljelim od ove bolesti te im pruža podršku. Pohvalna je i odluka Hrvatskog sabora koji je donio Odluku da se današnji dan obilježava kako Dan žutih ruža – naznačila je zamjenica župana Zagorec.
Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj je također pohvalio rad udruge istaknuvši važnost održavanja ovakvih javnozdravstvenih akcija koje promiču brigu o zdravlju.
– Sa zadovoljstvom se pridružujem obilježavanju Dana podizanja svijesti o endometriozi, poznatog i kao Dan žutih ruža. Ova javna akcija dobra je prilika da zajedno podignemo svijest o ovoj ozbiljnoj bolesti koja pogađa brojne žene u našoj zajednici. Endometrioza, od koje pati približno 10% žena reproduktivne dobi, nije samo medicinski već i društveni problem. Njeni simptomi često ostaju neprepoznati, a dijagnoza kasni godinama, što ženama donosi ne samo fizičku bol već i psihološke izazove. Stoga su edukacija, rana dijagnoza i podrška ključni za poboljšanje kvalitete života oboljelih. Uz ovu javnozdravstvenu akciju koju organizira Udruga „Ja sam 1 od 10” zajedno možemo doprinijeti osvješćivanju i podršci ženama koje se suočavaju s ovom bolešću. Hvala svima koji sudjeluju u ovoj važnoj inicijativi po prvi put u našem gradu kako bi pružili solidarnost i nadu za sve žene koje se bore s endometriozom. – rekao je gradonačelnik Bosilj.
Endometrioza je kronična progresivna bolest koju karakterizira rast tkiva nalik na endometrij izvan šupljine maternice, a može zahvatiti gotovo bilo koji organ u tijelu žene. Najčešće su pogođeni jajnici, jajovodi, rektovaginalni septum, vanjska površina maternice, zdjelična ovojnica, rodnica, vrat maternice, stidnica, crijevo i mokračni mjehur. Rast endometriotičnih plakova uzrokuje kroničnu upalnu reakciju tkiva, stvaranje ožiljkastog tkiva i priraslica, što dovodi do jakih bolova i drugih zdravstvenih problema.
– Najčešći simptomi endometrioze su vrlo bolne i obilne menstruacije koje ženama onemogućuju obavljanje svakodnevnih aktivnosti, kronična zdjelična bol, bolni spolni odnosi, bol pri pražnjenju crijeva i mokrenju, bolna ovulacija, nadutost trbuha, mučnina, umor te često i depresija i tjeskoba. Osim toga, endometrioza je jedan od glavnih uzroka neplodnosti kod žena, s prevalencijom od čak 30-50% kod pacijentica s ovom dijagnozom. Iako postoji nekoliko teorija o nastanku endometrioze, pravi uzrok bolesti još uvijek nije poznat – pojašnjava dr. Ivana Risek, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije te supspecijalist humane reprodukcije u Općoj bolnici Varaždin.
Ističe kako je zabrinjavajuća činjenica da vrijeme potrebno za postavljanje dijagnoze varira od 6 mjeseci do 7 godina, zbog čega je izuzetno važno podizati svijest o ovoj bolesti i educirati i pacijentice i liječnike
Dodala je i kako neliječena endometrioza može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput formiranja cisti na jajnicima, upala i stvaranja ožiljkastog tkiva te adhezija (“sljepljivanja”) okolnog tkiva, što dodatno otežava liječenje i smanjuje plodnost.
– Pravovremena dijagnoza i odgovarajuća terapija ključni su za ublažavanje simptoma i sprečavanje daljnjeg napredovanja bolesti. Stoga potičemo žene da obrate pažnju na simptome i potraže stručnu medicinsku pomoć kako bi se bolest na vrijeme prepoznala i adekvatno tretirala – naglasila je Risek.
U Hrvatskoj se procjenjuje da oko 90.000 žena boluje od endometrioze, a u Službi za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin godišnje se dijagnosticira i liječi operativno ili na druge načine oko 150 pacijentica s ovom bolešću.