play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

U sklopu Srijede u Muzeju, 5. veljače održava se predavanje “Varaždinska heljda kroz povijest i danas”

U sklopu Srijede u Muzeju 5. veljače u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin održava se predavanje pod nazivom “Varaždinska heljda kroz povijest i danas”.

Heljda je stara krušarica i udomaćena biljna vrsta porijeklom iz Kine, čiji je uzgoj započeo sjeverno od Tibetske visoravni prije barem 8000 godina, odakle se migracijskim rutama proširila u Europu, Aziju i Afriku. Često se navodi da su je u Europu donijeli Mongoli u 13. st., dok se prema najnovijim istraživanjima smatra da je donesena znatno prije, i to trgovačkom razmjenom kroz Put svile.

Povijesni dokazi potvrđuju da se na varaždinskom području intenzivno uzgajala kao glavna i postrna kultura već od druge polovice 16. stoljeća. Polovicom 19. st. proizvodnja prosa, raži i heljde u Varaždinskoj županiji bila je veća od proizvodnje pšenice, a primarna uporaba prosa i heljde bila je za hranu i prehrambene proizvode.

Nažalost, u Europi, ali i u svijetu, jedna je od onih kultura čiji se uzgoj u posljednjih pola stoljeća znatno smanjio, što je u nekim područjima dovelo do gotovo potpune genetičke erozije, zbog čega je za njezino daljnje oplemenjivanje važno očuvanje primki domaćih sorti heljde. Varaždinska županija je 2012. u suradnji sa Savjetodavnom službom, Agronomskim fakultetom i OPG-om Pocedulić pokrenula opsežan postupak revitalizacije varaždinske heljde, što je rezultiralo njezinim upisom na sortnu listu 3. svibnja 2021. kao čuvane sorte. Time je postignuta višestruka društvena korist, od selekcije i uzgoja domaće sorte varaždinske heljde te postavljanja temelja za povećanje proizvodnje domaćeg sjemena do poticanja proizvođača na domaću ekološku proizvodnju. U sklopu projekta objavljen je priručnik s uputama za proizvođače i sjemenare, a uz potporu Varaždinske županije izdana je i monografija Varaždinska heljda.

U predavanju sudjeluju: dr. sc. Mara Bogović, stručnjakinja zaposlena u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva RH, koja je svojim radom dala velik doprinos revitalizaciji i razvoju poljoprivrednih gospodarstava u Varaždinskoj županiji te očuvanju domaćih sorti poljoprivrednih kultura, Ruža Levatić iz Udruge „Hajdina“ i Tamara Šabić iz OPG-a Pocedulić.

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Razno

    Predavanjem i koncertom u Varaždinskim Toplicama obilježena 50. obljetnica Hrvatskog proljeća

    Hrvatsko proljeće, odnosno hrvatski kulturno-politički reformski pokret, povijesno je važan događaj za hrvatski narod. Bio je to pokret 70-ih godina prošloga stoljeća čiji je cilj bio dobiti pripadajuća prava Hrvatske u okviru tadašnje Jugoslavije, ostvariti veću samostalnost Hrvatske te se izboriti za poštovanje hrvatskog nacionalnog identiteta. Povodom obilježavanja 50. obljetnice Hrvatskog proljeća, ogranak Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama organizirao je u petak svečani program koji je počeo predavanjem povjesničara doc. […]

    today30/10/2021 77

    0%