Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova i ove godine organizira dane otvorenih vrata EU projekata koji se održavaju u Republici Hrvatskoj, a Danima otvorenih vrata pridružila se i Opća bolnica Varaždin i to sa svoja tri europska projekta.
Nakon što su u srijedu djeca u Klenovniku prošla kroz poučnu stazu, u četvrtak je održana prezentacija projekta “Recept za zdravlje – poticanje svjesnosti o pretilosti”. Radi se o projektu ukupne vrijednosti preko 49 tisuća eura koji je za cilj imao povećati znanje i ojačati svijest stanovnika Varaždinske županije o značaju pretilosti te njenom utjecaju na zdravlje provedbom edukacijskih i promotivnih aktivnosti.
Svrha je bila promicanje zdravog načina života i promjene životnog stila i prehrambenih navika građana radi postizanja kvalitetnijeg i zdravijeg života.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin, Damir Poljak, kazao je kako bolnica trenutno provodi deset projekata koji se mogu mjeriti u milijunskim iznosima, dok su tri projekta, koja predstavljaju u sklopu Dana otvorenih vrata, poboljšala kvalitetu usluga zdravstvene zaštite na području Varaždinske županije.
– Prema statističkim podacima Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, u samom smo vrhu u Republici Hrvatskoj po problemima pretilosti i mnogi naši eminentni stručnjaci u Općoj bolnici Varaždin su se uključili u rješavanje ovog problema, ne samo kroz preventivu, nego i kroz razne programe u liječenju pretilosti. Tu moram spomenuti naš Odjel za endokrinologiju i doktoricu Šimegi-Đekić koja se aktivno uključuje zajedno s docentom Pajtakom, gdje smo razvili, i na visoku razinu kvalitete, digli barijatrijsku kirurgiju. Obuhvaćamo sve one segmente od same preventive do liječenja – kazao je ravnatelj Poljak.
Više o pretilosti ispričala je upravo doktorica Vesna Šimegi-Đekić, inače voditeljica Odjela za endokrinologiju, dijabetologiju i bolesti metabolizma i nuklearnu medicinu Opće bolnice Varaždin.
– Pretilost možemo prevenirati pravilnom edukacijom ljudi još od vrtićke dobi, prepoznavanjem pretilosti od strane pedijatara, obiteljskih liječnika, i slati takve pacijente u bolničke ustanove. Od 2019. godine službeno smo otvorili Ambulantu za liječenje pretilosti, cijeli centar s multidisciplinarnim timom u kojem sudjeluju endokrinolozi, psiholozi, psihijatri, nutricionisti. Imamo suradnju s kineziologom, kirurzima, anesteziolozima, dakle cijeli jedan veliki tim, ali na prvom mjestu bih istaknula najbolju suradnju s obiteljskom medicinom koja te pacijente prepoznaje i šalje k nama – rekla je Šimegi-Đikić dodavši kako se nada su osvijestili zajednicu o pretilosti kao bolesti.
– Imali smo dosta okruglih stolova s obiteljskom medicinom, išli smo u manje gradove, Ludbreg, Ivanec, Novi Marof, sa štandovima, imali smo prospekte, educirali smo javnost i naše ambulante za liječenje pretilosti su krcate – kazala je doktorica.
Kako je objasnila savjetnica za EU projekte OB Varaždin, Violeta Prutki, na projektu je sudjelovalo 16 stručnjaka, liječnika, nutricionista, psihologa i kineziologa kroz razne projektne aktivnosti poput radionica, okruglih stolova i predavanja, ali i manifestaciju nordijskog hodanja, dok je u projektu sudjelovalo oko 200 sudionika.
Jedni od sudionika bili su i studenti Sveučilišta Sjever čija je pročelnica Odjela za sestrinstvo, Marijana Neuberg, istaknula kako su studenti u projektu imali dvostruku ulogu, kao edukatori, ali i kao ciljna skupina kako bi i sami naučili zdrave obrasce ponašanja.
Dodajmo kako će se u petak, u sklopu Dana otvorenih vrata, predstaviti “Projekt izgradnje dnevne bolnice/jednodnevne kirurgije u Općoj bolnici Varaždin“, i to s početkom u 12 sati u dvorani br. 2, zgrada praonice u krugu bolnice, 1. kat.