U svrhu promocije autohtonih proizvoda vidovečkog kraja, u petak je u Dječjem vrtiću “Škrinjica” u Vidovcu treću godinu zaredom održana manifestacija Dan zaštićenih autohtonih proizvoda.
Obilježavanju je nazočio i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak zajedno sa pročelnikom Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr.sc. Dragutinom Vincekom, a prisutni su bili i načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić te predsjednica Udruge proizvođača povrća i voća „Zeljari“ i čuvarica sjemena Varaždinskog zelja, Marija Cafuk kao i Vida Risek, ravnateljica Dječjeg vrtića Škrinjica.
Cilj manifestacije je potaknuti mlade od najranije dobi da se upoznaju s lokalnim zaštićenim proizvodima i jelima od istih. Vrtićarci su tako u petak imali priliku kušati Vidovečki gibanik i različita jela pripremljena od Varaždinskog zelja, a ujedno su im bile podijeljene i prigodne bojanke koje je dala izraditi Varaždinska županija.
Spomenimo da je na području Varaždinske županije, na razini Europske unije, zaštićeno ukupno deset proizvoda, a u procesu zaštite svih njih sudjelovao je upravo županijski pročelnik Dragutin Vincek.
– Sudjelovao sam u svakome od njih, od početka do kraja. Teško je u smislu birokratskih zavrzlama, procedura. Mi smo savladali tu tematiku pa smo sve naše proizvode više manje zaštitili, što “bezbolnije” za naše proizvođače, da se oni i dalje mogu baviti tom vrstom proizvodnje, deklarirati svoj proizvod, a da ne trebaju ulaziti u dodatne troškove – rekao je pročelnik Vincek te dodao kako je Varaždinska županija sve te proizvode zaštitila unutar deset godina.
– Veseli nas činjenica da od prve zaštite proizvod na razini Republike Hrvatske, a to je bio Krčki pršut 2015. godine, i unutar 10 godina mi smo zaštitili 10 proizvoda na razini županije, godišnje po jednoga. Ludbreški hren je zadnji, ali ja se nadam da ćemo uskoro opet izaći s nekim novim proizvodom i da ćemo zajedno sa svim segmentima društva zajedno surađivati da očuvamo tradiciju i da promoviramo svoju kvalitetu – poručio je Vincek.
Zadovoljstvo manifestacijom istaknuo je načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić rekavši kako je Vidovec središte poljoprivredne proizvodnje, ne samo sjeverozapadne Hrvatske, nego i cijele regije.
– 530 OPG-ova je registrirano na području naše općine koji uspješno posluju, te su dobar primjer kako se može živjeti od poljoprivrede. To ne govorim ja kao načelnik, to govori većina naših poljoprivrednika. Oni svakodnevno ulažu u nove tehnologije, u nove skladišne kapacitete, hladnjače, tako da tu možemo biti ponosni – rekao je načelnik istaknuvši kako su rezultat svega toga upravo zaštićeni proizvodi na području općine.
Ujedno se osvrnuo i na dogradnju Dječjeg vrtića “Škrinjica” u koju se krenulo samo dvije godine nakon izgradnje vrtića.
– Ima puno djece u Vidovcu, čak imamo preko 70 djece u vanjskim vrtićima. Krajem godine se useljavaju dvije grupe, a mi nismo na tome stali, jučer smo rezervirali zemljište za još četiri prostorije. U blizini ovog objekta ćemo napraviti još nove četiri prostorije – rekao je načelnik te napomenuo kako će novi dio biti moderan vrtić sa manjim bazenom kako bi se djeca već u vrtiću naučila plivati.
Čuvarica sjemena Varaždinskog zelja, Marija Cafuk zadovoljna je što treću godinu zaredom djecu u vrtiću časte sa sarmom.
– Tu je i ljepše prezentirati Varaždinsko zelje jer tu smo doma i dušom smo zeljari. Djeca stvarno vide da je to zelje pravo vidovečko, odnosno varaždinsko i da sarma ima čisto drugačiji tek i ‘žmah’. Taj dječji vrtić sudjeluje u sadnji zelja, u gaženju zelja, tako da od samih početaka nastojimo djeci usaditi u srce da su oni zeljari i da Vidovec živi na zelju – rekla je Cafuk.
Vida Risek, ravnateljica Dječjeg vrtića Škrinjica, rekla je kako vrtić u projektu sudjeluje od 2022. godine.
– Od tada svake godine obilježavamo Dan autohtonih proizvoda upravo iz razloga što imamo ovako lijepu podršku, i općine i lokalnih OPG-ova, s kojima ne samo da obilježavamo ovaj dan, već surađujemo u vidu sadnje i gaženja zelja, tradicijske aktivnosti koje djeca s radošću i veseljem odrade i sudjeluju – rekla je ravnateljica.