Povodom Svjetskog dana zdravlja, saborski zastupnik Miroslav Marković i načelnik Općine Maruševec Mario Klapša upozorili su na na ozbiljno urušavanje javnog zdravstvenog sustava u Hrvatskoj, istaknuvši kako građani danas, unatoč velikim izdvajanjima, sve teže dolaze do osnovne zdravstvene zaštite.
„Prije svega želim čestitati ovaj dan svim liječnicima, medicinskim sestrama i zdravstvenim djelatnicima koji svojim radom održavaju sustav na životu. No, građani – osobito oni koji su bolesni i trebaju pomoć – danas nemaju što slaviti“- rekao je uvodno Marković.
Prema njegovim riječima, deset godina upravljanja zdravstvom ostavilo je duboke posljedice: sustav nije opterećen samo brojem pacijenata, već prije svega korupcijom, klijentelizmom i izostankom odgovornosti.
„Zdravstveni sustav nije pukao zbog bolesnika nego zbog lošeg upravljanja. Danas imamo situaciju u kojoj pacijenti čekaju mjesecima na svoje preglede, dok se istovremeno milijuni eura prelijevaju u privatni sektor“- naglasio je Marković.
Posebno je istaknuo problem lista čekanja koje se, kako kaže, „više ne mjere u mjesecima, nego u godinama i izgubljenim životima“ i sve dulje čekanje na ključne dijagnostičke pretrage.
Govoreći o konkretnim posljedicama takvog sustava, Marković je upozorio na alarmantne zdravstvene pokazatelje: Hrvatska je među najgorima u Europskoj uniji po smrtnosti od raka i preventabilnih bolesti, a građani u prosjeku žive kraće od europskog prosjeka.
„Najveća zabluda je da je zdravstvo besplatno. Hrvatski radnik godišnje izdvaja više od 4.000 eura, a zauzvrat često ne može dobiti pravovremeni pregled ili dijagnozu“- rekao je.
Poseban naglasak na Varaždinsku županiju i lokalne probleme
Marković je posebno upozorio na stanje u Varaždinskoj županiji i Općoj bolnici Varaždin, istaknuvši kako problemi nacionalnog sustava ovdje dolaze do izražaja u još konkretnijem obliku.
„U Varaždinu svjedočimo kvarovima ključne dijagnostičke opreme zbog kojih se otkazuju pretrage, kroničnom nedostatku kadra, odlasku liječnika i medicinskog osoblja te lošoj organizaciji rada. Pacijenti su ti koji na kraju snose posljedice takvog sustava“- upozorio je Marković.
Posebno je izdvojio zabrinjavajuće stanje u Novom Marofu, gdje je u kratkom razdoblju više zaposlenika napustilo sustav, kao i niz nepravilnosti u upravljanju, zapošljavanju i organizaciji rada.
„Postoje ozbiljne sumnje na nepravilnosti i netransparentno upravljanje, uključujući i slučajeve koji su pod povećalom europskih istražnih tijela. To dodatno narušava povjerenje građana u sustav koji bi trebao biti temelj sigurnosti“- dodao je Marković.
Rješenja: zdravstveni sustav za građane, a ne za profit
Govoreći o rješenjima, Marković je naglasio kako je nužna temeljita promjena pristupa zdravstvenoj politici:
- snažno ulaganje u prevenciju i rano otkrivanje bolesti
- jačanje primarne zdravstvene zaštite i domova zdravlja
- produženje rada bolnica u poslijepodnevnim satima i vikendom
- osiguravanje jednake dostupnosti zdravstvene skrbi u svim dijelovima Hrvatske, uključujući ruralna područja i otoke
„Zdravlje ne smije biti privilegija niti roba. Ono mora biti dostupno svima – bez obzira gdje žive i kolika su im primanja. Sustav mora raditi za ljude i spašavati živote, a ne stvarati prostor za profit pojedinaca“-zaključio je Marković.
Na probleme na lokalnoj razini upozorio je i načelnik Općine Maruševec, Mario Klapša, osvrnuvši se na situaciju s Ljekarnom Varaždinske županije u Maruševcu.
„Odluka o smanjenju radnog vremena ljekarne iz dvije smjene na ograničeni režim rada izravno pogađa više od šest tisuća stanovnika naše općine i okolnih mjesta. Takvo postupanje nije prihvatljivo jer ugrožava dostupnost osnovne zdravstvene skrbi“-istaknuo je Klapša.
Naglasio je kako Općina nije dobila odgovore nadležnih institucija, unatoč službenim zahtjevima za objašnjenje i zadržavanje dosadašnjeg režima rada ljekarne.
„Ova situacija rezultat je dugogodišnjeg zanemarivanja kadrova i lošeg upravljanja, što dovodi do odlaska stručnih radnika i postupnog slabljenja javne zdravstvene mreže. Time se otvara prostor za tihu privatizaciju na štetu građana“-upozorio je Klapša.
Dodao je kako će Općina nastaviti inzistirati na vraćanju punog radnog vremena ljekarne kako bi se osigurala dostupna zdravstvena usluga svim stanovnicima.

