play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Proslavljen 123. rođendan Gustava Krkleca

Maruševčani su proslavili još jedan rođendan omiljenog pjesnika i književnika, svog sumještana Gustava Krkleca, čije rođendane obilježavaju u kontinuitetu od 100-tog (1999. godine).

Tradicionalno okupljanje počinje polaganjem vijenca na ploči kojom se obilježava da je u kući, u susjedstvu maruševečke Općine, najljepše dane svog djetinjstva i mladosti proveo mladi Gustav.

I ovog puta vijenac su polagali u ime Varaždinskog ogranka Matice hrvatske mr.sc. Ernest Fišer, mr.sc.Blanka Glavica-Ječmenica, predsjednica Udruge prijatelja Maruševca, gošća dr.sc.Emilija Kovač iz Društva hrvatskih književnika te načelnik Općine Maruševec, Mario Klapša.

Uvodno je prisutne pozdravila Blanka Glavica -Ječmenica, naglasivši da je Udruga prijatelja Maruševca, koja je nositelj ove manifestacije, prošle godine obilježila 25 godina postojanja i rada te dobila Općinsko priznanje, na kojem je zahvalila.

Kao i svake godine, u čast Krklecu, nastupio je KUD „Klaruš“ Maruševec, a potom je svečanost nastavljena u zgradi Općine. Prisutne je pozdravio načelnik Općine Mario Klapša, riječima punim ponosa i topline za dragog pjesnika i njegovu stalnu prisutnost u životu Maruševca te poželio svima dobrodošlicu.

Najvećom vrijednošću obilježavanja Krkleca, pjesnika i književnika značajnog ne samo za Maruševec i Hrvatsku, nego i za svjetsku književnost, Maruševčani smatraju činjenicu da Osnovna škola Maruševec koja nosi njegovo ime, generacijama njeguje njegova djela. Učenici čitaju, recitiraju, ali i slikaju Krklečeve pjesme, pa je tako i ovog puta pod vodstvom profesorice Ljerke Brezovec, izveden recital učenika petog razreda „Pozdrav zavičaju“. Postavljena je i izložba učeničkih radova u kojima su dominirali šareni pijetlovi i crkva na brijegu, poznati prizori iz Krklečevih stihova posvećenih rodnom kraju. Najbolji radovi su i nagrađeni, a nagrade je u najveselijem dijelu programa uručio Ernest Fišer, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Varaždin. Uvažena gošća Emilija Kovač je nadahnutim riječima govorila o Krklecu, pjesniku zajedničkog nam zavičaja i ustvrdila kako Maruševec jednako može biti ponosan na svog omiljenog pjesnika, kao što Krklec može biti ponosan na svoje Maruševčane, koji ga ne zaboravljaju.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Varaždin

    Počelo uređenje Pavlinske ulice u Varaždinu

    Počeli su radovi u Pavlinskoj ulici te je predviđena obnova kolnika i pješačkih staza u duljini od 98 metara. S obzirom na to da je projekt koncipiran na način da se ulica potpuno obnovi, trenutačno su započeli radovi na zamjeni instalacija. Prvi je sa zamjenom krenuo Varkom, nakon toga slijedi Termoplin, a uključuje se i HEP s izmjenom svojih instalacija. Grad Varaždin će nakon promjena instalacija započeti s radovima na […]

    today12/03/2025 74

    0%