play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Plan upravljanja za područje ekološke mreže Vršni dio Ivančice za očuvanje prirodnih vrijednosti ove planine

Područje Ivančice krasi velika bioraznolikost, tamo obitavaju brojne strogo zaštićene vrste, među kojima je i nedavno potvrđena rijetka vrsta – transilvanijski monaški skakavac (Tetrix transsylvanica). To upućuje na činjenicu da područje Ivančice još uvijek nije dovoljno istraženo te skriva brojne neotkrivene prirodne vrijednosti, što je je jedan od argumenata za proglašenje dodatne zaštite ovog područja u sklopu proglašenja Parka prirode. Izneseno je to prilikom rasprave o Planu upravljanja za područja ekološke mreže Vršni dio Ivančice na 2. dioničkoj radionici koja je za dionike s područja Varaždinske županije održana u četvrtak, 3. ožujka, u Tehnološkom parku u Varaždinu. Sudjelovali su predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, sektora šumarstva, vodnog gospodarstva, planinarstva, gljivarstva i lokalnih sredina.

Plan upravljanja za područja ekološke mreže Strahinjščica i Vršni dio Ivančice izrađuje Javna ustanova Priroda Varaždinske županije zajedno s Javnom ustanovom Zagorje zeleno iz Krapinsko-zagorske županije. Sve aktivnosti Plana upravljanja bi u konačnici trebale doprinijeti očuvanju prirodnih vrijednosti Ivančice, posebno vrsta i staništa koja su ciljevi očuvanja za to područje ekološke mreže.

Riječ je o jednom od ukupno pet planova upravljanja koji se izrađuju za područje Varaždinske županije, a koji će obuhvatiti 13 područja ekološke mreže Natura 2000 u Varaždinskoj županiji, zajedno sa sedam zaštićenih područja koja se nalaze unutar njih.

Planovi upravljanja strateški su dokumenti javnih ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode kojima se utvrđuje stanje zaštićenog područja ili područja ekološke mreže te određuju ciljevi upravljanja, aktivnosti za postizanje ciljeva i pokazatelji provedbe plana. Njihova izrada propisana je Zakonom o zaštiti prirode i donose se za razdoblje od 10 godina.

Izrada je počela 2021. godine u okviru velikog projekta pod nazivom „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000“, čiji je nositelj Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Projekt je vrijedan 186.497.150,36 kuna, a  financira se iz Europskih strukturnih investicijskih fondova u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

 

 

 

 

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Sport

    Turniri, ugodno druženje i dobra zabava: Sportsko ljeto u Novom Marofu ne staje!

    Novi Marof i ove godine u ljetnim mjesecima živi u znaku sporta. Športsko-rekreacijsko društvo Grana organiziralo je dva dana uzbudljivog nogometa, a u finalu su se sastale dvije ekipe koje su snagu odmjerile i u finalu prije dvije godine. Gradnja Havojić - MNK Visoko odnijela je pobjedu svladavši ekipu Stolarija Žeger i prijatelji, treće je mjesto osvojio CB Star's, a četvrto Sportsko društvo Grebengrad – Madžarevo. Najboljim igračem turnira proglašen […]

    today24/07/2025 5

    0%