play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Otvorena izložba povodom 100. obljetnice rođenja Miljenka Stančića

U galerijskom prostoru Gradskog muzeja Varaždin u palači Sermage jučer je otvorena izložba povodom 100. obljetnice rođenja jednog od najvećih varaždinskih i hrvatskih slikara Miljenka Stančića. Izložbu je otvorio Lovro Lukavečki, predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina.

Naglasio je značaj slikarstva Miljenka Stančića za ukupni doživljaj Varaždina, a njegovo viđenje grada pretočeno u umjetnička djela ocijenio je značajnim za oblikovanjem imidža Varaždina kakvog znamo. „Na sreću Varaždin je zadržao taj imidž grada ugodnog za život, grada koji je postao, kako je sam rekao „mjera i obrazac“. – istaknuo je Lovro Lukavečki i  najavio postavljanje skulpture Miljenka Stančića na trgu koji novi njegovo ime.

Uz brojne uzvanike i građane, otvorenju izložbe nazočila je i obitelj Miljenka Stančića te Silvija Zagorec, zamjenica varaždinskog župana te Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad u Varaždinu koji je bio i među organizatorima prethodno u knjižnici održanog okruglog stola povodom obljetnice rođenja velikog slikara.

O djelu velikog slikara koji je ostavio impozantnu brojku od gotovo 800 djela na otvorenju izložbe govorili su ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini te kustosica i autorica izložbe Elizabeta Igrec.

Na izložbi se mogu vidjeti neka od najznačajnijih djela Miljenka Stančića koja svjedoče o njegovom stvaralaštvu u svim fazama umjetničkog rada i života, od gimnazijskih crteža do poetskog nadrealizma u zadnjoj fazi prije prerane smrti.

Izložena je i ostavština Miljenka Stančića u kojoj posebno mjesto zauzima darovana biblioteka  s više od 650 vrijednih naslova, ponajprije umjetničkih monografija. Izloženi su i njegov štafelaj i originalna paleta boja te osobni predmeti koje je muzeju poklonila obitelj Miljenka Stančića.

Izložba će ostati otvorena do 31. prosinca ove godine.

 

Autor fotografija: Andrej Švoger – Gradski muzej Varaždin

 

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Varaždin

    Susret članova Dječjeg foruma i Dječjeg gradskog vijeća Varaždin

    Izložbom na otvorenom, radionicama, kvizovima i igrama na Starom gradu je održan Susret forumaša svih varaždinskih osnovnih škola i dječjih vijećnika Varaždina.  Na Dan planeta Zemlja svojim su eko-temama, plakatima i  pjesmom ovoj aktivnosti pridružili,  učenici Centra T.Špoljar. Teme susreta bile su vezane uz projekt DGV-a Godina protiv govora mržnje i Bolje-više-čišće, uz Dan Zemlje. Susretu se pridružio i predsjednik GV Varaždina Lovro Lukavečki koji je forumaše upoznao s projektom […]

    today06/05/2024 162

    0%