play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Održana tribina „Kada s djetetom ići doktoru?„

Povodom Svjetskog dana bolesnika, koji se diljem svijeta obilježava 11. veljače, u organizaciji Narodne stranke – REFORMISTI danas je u Varaždinu održana zanimljiva i poučna javna tribina „ Kada s djetetom ići doktoru?„.

Predavačica na ovoj tribini bila je dr. med. Mirjana Kolarek-Karakaš, spec.pedijatar koja je izložila sve aktualne teme povezane s respiratornim bolestima koje su osobito raširene u zimsko doba što se najbolje očituje gužvom u pedijatrijskim ordinacijama. Grupiranje u kolektivu i boravak bolesne djece u zatvorenom prostoru, idealni su uvjeti za širenje bolesti dišnog sustava. Pitanje svih pitanja je kada treba zatražiti liječničku pomoć, a u kojem slučaju možemo sačekati i dijete liječiti kod kuće simptomatskom terapijom, skidanjem temperature, toplim napitcima i mirovanjem u krevetu.

Roditelji su odgovore na ova pitanja dobili na tribini te su se aktivno uključili u raspravu. „Ovo je jedna od niza tribina koje ćemo organizirati i drago i je da smo taj niz započeli s temom koja se odnosi na djecu i to upravo sada u vrijeme viroza. Zahvaljujem dr. Kolarek-Karakaš na krasnoj prezentaciji.” – naglasila je Martinčević.

Na tribini je bila i riječ o sve manjem broju specijalista u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kako liječnika obiteljske medicine, ginekologa, tako i pedijatara, o čemu je u Saboru govorila i saborska zastupnica Reformista Natalija Martinčević. Dr. Kolarek-Karakaš iznijela je činjenicu da je trenutno stanje s pedijatrima u Republici Hrvatskoj: „U primarnoj zdravstvenoj zaštiti radi 237 pedijatara. Prosječna dob je 54 godine, iznad 60 godina nas je 85 – znači 36%. To je problem Ministarstva zdravstva ali i lokalna zajednica se treba više uključiti u rješavanje toga problema privlačenjem mladih kadrova. Važno je još tijekom studija kontaktirati studente medicine, pozvati ih na razgovor, slušati njihove sugestije. Mladi najbolje znaju što će ih privući u neku sredinu.” – na kraju je zaključila dr.Kolarek-Karakaš.

Ovu tribinu podržali su i saborska zastupnica Reformista Natalija Martinčević i potpredsjednik Županijske organizacije Reformista Željko Bedeković.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    I Vinici doniran poluautomatski vanjski defibrilator

    Ravnateljica Sandra Mintas iz Gradskog društva Crvenog križa Varaždin uručila je načelniku Općine Vinica poluautomatski vanjski defibrilator. AVD je jednostavni, prenosivi električni uređaj koji se koristi za defibrilaciju srca u slučajevima iznenadnog srčanog zastoja. Uređaj automatski analizira srčani ritam, a u slučaju potrebe preporučuje defibrilaciju.  AVD uređaj isporučuje preporučeni električni šok kojim se srcu isporučuje kontrolirana električna energija s namjerom da se uspostavi srčana funkcija. U tijeku svog rada koristi […]

    today26/07/2021 430

    0%