play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Održana promocija priručnika za rad u palijativnoj skrbi „Dostojanstvo do samoga kraja života“

Kako prepoznati te bolje razumjeti i reagirati na osjećaje, strahove, nadanja, teške situacije bolesnika i samim time pružati dostojanstvo do samoga kraja života, pitanja su koja si često postavljaju osobe koje skrbe o palijativnom bolesniku.

Odgovore na ta i druga pitanja mogu se pronaći u priručniku za rad u palijativnoj skrbi pod nazivom „Dostojanstvo do samoga kraja života“ koji je predstavljen u Skupštinskoj dvorani Županijske palače.

Priručnik je izdan pod nakladništvom Doma zdravlja Varaždinske županije, a posvećen je obilježavanju prvog Nacionalnog dana palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj, koji se održao 11. svibnja 2024. Naime, Hrvatski sabor je 15. prosinca 2023. godine donio Odluku o proglašenju 11. svibnja kao „Nacionalni dan palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj“, a datum je vezan uz početak rada Odjela palijativne skrbi u Specijalnoj bolnici za kronične bolesti Novi Marof, danas Službe za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof Opće bolnice Varaždin, 2012. godine.

Palijativna skrb u Domu zdravlja Varaždinske županije započela je 2016. godine. S godinama uočili smo sve veću potrebu za palijativnom skrbi, tako da danas naš palijativni tim u prosjeku godišnje skrbi za oko 450 pacijenata, odnosno ako pogledamo razdoblje od samog početka do danas, riječ je oko 4.500 palijativnih pacijenata i članova njihovih obitelji. Kako bi olakšali svima koji se susreću s palijativnom skrbi, te kako bi palijativnom pacijentu bila pružena što je moguće kvalitetnija skrb, naši vrijedni djelatnici odlučili su svoja znanja, vještine i iskustva s terena pretočiti u jedan ovakav priručnik i na tome ih hvala” – poručio je ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije doc. dr. sc. Jurica Veronek najavivši kako Dom zdravlja u narednom razdoblju predviđa zapošljavanje još jednog koordinatora palijativne skrbi, kao i palijativnog tima, čime bi palijativna skrb bila dostupnija svima koji su u potrebi.

Urednici priručnika su Nataša Dumbović, Ivana Stančić Soldatek, Ivana Martinec i Saša Zavrtnik koji su prilikom njegovog predstavljanja iznijeli ključne poruke o tome kako dostojanstvo na kraju života ne bi trebalo biti samo cilj, već i pravo svakog pojedinca.

Ljudi se boje ući u kuću palijativnog bolesnika. Ne znaju što reći, kako im pristupiti, što ih upitati, a da ih ne uvrijede, te u konačnici da očuvaju njihovo dostojanstvo. Na priručnik gledamo kao na jedan alat koji može poslužiti bilo kome, od profesionalca koji se u svom svakodnevnom radu susreću s bolesnicima kojima je potrebna palijativan skrb, ali koji može osnažiti i sve nas kao zajednicu da možemo i znamo pomoći takvim osobama kojih je sve više” – napomenula je Nataša Dumbović, inače i koordinatorica za palijativnu skrb pri Domu zdravlja Varaždinske županije.

Izdavanje ovakve vrste priručnika pozdravio je i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak zahvalivši se svima koji su uključeni u palijativnu skrb na području Varaždinske županije.

“Da nije bilo vas, da vi niste bili pokretači svega, mi ne bi imali prvi odjel palijativne skrbi u Hrvatskoj, ne bi obilježili prvi Nacionalni dan palijative skrbi u Hrvatskoj, ne bi imali jedan takav priručnik. U Varaždinskim toplicama imamo Nacionalni rehabilitacijski centar za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine tzv. Spinalni centar, prvi imamo Centar za mentalno zdravlje djece i mladih u sklopu jedne školske ustanove, naše Medicinske škole, u planu nam je osnivanje Nacionalnog centra palijativne skrbi, kao i Nacionalnog centra za respiratorne bolesti. I ne samo zato da bi mogli reći da smo zbog nečega prvi u Hrvatskoj, već da osjećamo, vidimo i čujemo koje su potrebe naših sugrađana. I ova ivančica koja je na naslovnici priručnika i u čijem znaku je obilježen Nacionalni dan palijativne skrbi u HR često se povezuje s nježnošću i osjećajem doma, simbol je nevinosti i neokaljanosti, a takav kraj zaslužuje svaki naš građanin” – poručio je župan Stričak.

Promociji priručnika prisustvovali su još predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, predstavnici Varaždinske biskupije, predstavnici Sveučilišta Sjever predvođeni pročelnicom Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijanom Neuberg, Ministarstva hrvatskih branitelja, zdravstvenih ustanova s područja Varaždinske i susjednih županija, članovi udruga branitelja, koordinatori palijativne skrb  i mobilni palijativni timovi iz cijele Hrvatske, te učenici i djelatnici medicinskih škola sa sjevera Hrvatske.

Osim u tiskanom izdanju, priručnik će biti dostupan na službenoj mrežnoj stranici Doma zdravlja Varaždinske županije.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Regija

    Završen ciklus radionica “Klub očeva Rastimo zajedno” u dječjem vrtiću „Bambi“ Petrijanec

    U dječjem vrtiću „Bambi“ Petrijanec završio je prvi ciklus radionica s očevima “Klub očeva Rastimo zajedno” kojega je pohađalo čak 15 očeva iz vrtića. Na „Klubu očeva Rastimo zajedno“ posebna se pažnja posvećuje ulozi oca u ranom djetinjstvu, te je to prilika da se čuje kako očevi žive svoje očinstvo. Na radionicama očevi su zajedno s voditeljicama i drugim očevima stjecali nova saznanja o ulozi oca u ranom djetinjstvu i […]

    today22/11/2024 6

    0%