play_arrow

Radio Megaton

Radio Megaton..

keyboard_arrow_right

Radio Megaton

Radio Megaton..

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next radio
00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

Ludbreška gradska knjižnica i ove se godine prisjetila pjesnika Bože Hlasteca

Gradska knjižnica i čitaonica Mladen Kerstner u Ludbregu i ove se godine prigodnim programima prisjetila ludbreškog pjesnika Bože Hlasteca. Riječ je o kulturnoj manifestaciji kojom se nastoji očuvati sjećanje na pjesništvo ovog Ludbrežanina.

Pjesme na kajkavskom jeziku Hlastec je pisao od rane mladosti, a tridesetak njegovih pjesama je uglazbljeno. Za života je Hlastec objavio pet zbirki pjesama. Posthumno je 2019., zahvaljujući blagonaklonosti Hlastecove obitelji, 2019. iz tiska izašla i šesta zbirka pjesama koja sadrži 60 do tada neobjavljenih pjesama.

Manifestacija Dani Bože Hlasteca koju održava naša knjižnica slavi ovog kajkavskog pjesnika, ali i kajkavski jezik, odnosno kajkavsko narječje. Dani Bože Hlasteca održavaju se simbolično svake godine. Ove godine riječ je o jubilarnom 10. izdanju – rekla je Anja Špikić iz Gradske knjižnice i čitaonice Mladen Kerstner Ludbreg.

Središnji događaj bio je 8. recital kajkavske poezije Božo Hlastec koji je održan u subotu, 25. siječnja, u Centru za kulturu i informiranje. Ove je godine na natječaj pristiglo 79 pjesama od 30 autora.

Članice prosudbenog povjerenstva pregledale su i odabrale 16 kajkavskih pjesama koje će biti objavljene u sljedećem izdanju Zbornika radova koji izlazi sljedeće godine, a pjesme su interpretirane i na subotnjem recitalu.

Iznimno smo zadovoljni odazivom, a posebno činjenicom da nam se javljaju i novi autori. Ono što je specifično kada se autori izražavaju na kajkavskom, uvijek je nekako prisutna nota starine, tradicije… Poriv je i poticaj autorima da tradiciju pokušaju prikazati u modernom svijetu, u svemu onome što je aktualno – rekla je Jasminka Vugrinec, koja je uz Natašu Sedlar i Lidiju Novosel bila članica ovogodišnjeg prosudbenog povjerenstva.

Ipak, među radovima, kako je i praksa ovog recitala, trebalo je izdvojiti i nagraditi tri najbolja rada. „Zlatni kaj“ ove je godine pripao Tiboru Martanu, „Srebrni kaj“ Snježani Budanec, a „Brončani kaj“ Dragici Reinholz.

Pobjednička pjesma govori o jednoj hiži koju je nagrizao zub vremena i koja polako, nebrigom možda vlasnika ili više možda vlasnici nisu na životu, polako nestaje na jednom malenom zagorskom brijegu i sa sobom odnosi brojne običaje, uspomene i sve ono što se u toj kućici nekad godinama događalo – pojasnio je Tibor Martan te dodao da u ovome vremenu globalizacije nismo svjesni da se gubi zavičajni lokalni identitet.

Nameću nam se različite nove društvene norme, preuzimamo tuđe običaje. Naročito je to izraženo među mlađom generacijom, stoga je i ova moja pjesma na neki način apel svima onima koji možda posjeduju takve stare drvene dragulje i hižice, da ih na neki način pokušaju sačuvati i zaštititi, jer ako nestanu one unutar kojih su se odvijali brojni naši narodni običaji, ako nestane ta kućica, nestat će i običaja, a time onda jedan dio identiteta našeg naroda – zaključio Martan.

Recital je glazbom uljepšala Neda Njegač.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Razno

    Ministarstvo znanosti i obrazovanja izdvojilo 2,5 milijuna kuna za obnovu vile Oršić

    Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs te ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić u utorak 23. ožujka su u Varaždinu prisustvovali završnoj konferenciji projekta rekonstrukcije i opremanja Tehnološkog parka Varaždin na kojoj je ministar Fuchs uručio dekanici FOI-a Nini Begičević Ređep donaciju od 2,5 milijuna kuna za projekt obnove Vile Oršić. „Prisjetit ću se našeg sastanka od prije nekoliko mjeseci kada smo rekli […]

    today30/03/2021 178

    0%