Kompleks dvorca Šaulovec je u srijedu, 02. travnja 2025. godine službeno postao sjedište Europskog talent centra Hrvatska – Centara izvrsnosti Varaždinske županije.
U Črešnjevu je svečano otvoren prvi u potpunosti obnovljeni objekt, nekadašnja zgrada upravitelja dvorca koja sada postaje centar obrazovanja te stručnog usavršavanja svih koji rade s darovitom djecom i mladima.
Čast da rezanjem vrpce otvori novouređeni objekt pripala je svjetskoj juniorskoj prvakinji u sedmoboju Jani Košćak, a pridružili su joj se župan Anđelko Stričak, županijski pročelnik za obrazovanje dr. sc. Miroslav Huđek i ravnatelj Europskog talent centra Hrvatska mr. sc. Robert Kelemen.
– Ovaj predivan kompleks danas dobiva novu namjenu i postaje mjesto izvrsnosti, suradnje, učenja i prijateljstva. Prije 20 godina Varaždinska županija krenula je s osnivanjem prvog centra izvrsnosti, a danas ih ima ukupno 16, te uz njih još pet strukovnih centara izvrsnosti i dva regionalna centra kompetentnosti. Svi surađuju s visokoškolskim ustanovama i gospodarstvom, a osnovani su kako bi darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućili stjecanje dodatnih vještina i znanja te razvoj njihovih talenata. Ovo će biti mjesto susreta s njihovim vršnjacima iz Hrvatske, Europe i svijeta, mjesto gdje će zajedno učiti, razmjenjivati znanja i stvarati prijateljstva. S posebnim zadovoljstvom mogu najaviti da će sada uslijediti druga faza ovog velikog projekta, obnova samog dvorca Šaulovec, za što je osam milijuna eura osigurano u državnom proračunu – istaknuo je župan Anđelko Stričak.
Obnova zgrade upravitelja počela je 2022. godine i odvijala se u dvije etape, a ukupno je uloženo nešto više od 542.000 eura, pri čemu je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU projekt sufinanciralo sa 60.000 eura, dok je ostatak osigurala Varaždinska županija.
Naša vizija je postaviti Europski talent centar Hrvatska na kartu Hrvatske kao vodeću ustanovu u području edukacije i rada s darovitima, naveo je ravnatelj ETC-a mr. sc. Robert Kelemen.
– Ova zgrada, nekadašnja garaža i podrum za čuvanje vina, kroz temeljitu je obnovu postala suvremeni prostor u kojem će se stjecati nova znanja i pokretati inovacije. Iako je rad s darovitima bio osnovni motiv za osnivanje ustanove 2021. godine, otvorile su se brojne mogućnosti u području obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja. Stoga nastavljamo s razvojem programa koji će zadovoljiti obrazovne, socijalne i emocionalne potrebe učenika visokih sposobnosti i snažne motivacije, nastavljamo s modularnim programima i usavršavanjima, tečajevima, a uz to i s edukacijama digitalne pismenosti te suradnjom s industrijom kroz programe poput STEM natjecanja u upravljanju dronovima – rekao je mr. sc. Kelemen, koji je zahvalio svima koji su prepoznali potencijal prostora i imali viziju, prvenstveno pročelniku dr. sc. Huđeku, kao i županu Stričaku.
Pročelnik Huđek zahvale je uputio i svim županijskim vijećnicima koji su sve odluke vezane uz obrazovanje usvajali jednoglasno, a na podršci je zahvalio i načelniku Općine Beretinec Nikoli Žganecu, na čijem se području nalazi kompleks dvorca Šaulovec.
Postignuća Varaždinske županije u radu s darovitom djecom su najbolje što imamo u Hrvatskoj, istaknuo je ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava obrazovanja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Momir Karin.
– U Varaždinskoj županiji doista radite nešto posebno i drugačije u odnosu na ostale dijelove obrazovnog sustava. Radite ono što je najkompliciranije, najteže i najzahtjevnije, a to je rad s darovitom djecom. To želimo prenijeti u sve dijelove Hrvatske te svakom našem djetetu koje ima talent, ambiciju i motivaciju omogućiti da razvije sve svoje potencijale, jer time ne pomaže samo sebi, svojoj obitelji i kraju, nego i svome narodu te Domovini – poručio je Karin.
Uz voditelje centara izvrsnosti Varaždinske županije, ravnatelje škola, dekane i predstavnike visokoškolskih ustanova, v.d. ravnatelja AZOO-a Tomislava Paljaka, ravnatelja JURA-e Mladena Jakopovića, na svečanosti je bila i izaslanica ministrice kulture i medija dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga, voditeljica područnog odjela za konzervatorske poslove.
– Cilj je Ministarstva kulture i medija da kultura bude dostupna svima, a upravo obnovom i stavljanjem u funkciju kulturne baštine postižemo taj cilj. Na mjestu dvorca Šaulovec već se u 16. stoljeću nalazila kurija koja se nadograđivala u razdoblju 17. i 18. stoljeća, a današnji izgled dvorac dobiva početkom 20. stoljeća, točnije 1902. godine kada ga plemićka obitelj Kiš Šaulovečki kompletno uređuje. Dvorac je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro i njegovu posebnu vrijednost čini očuvani namještaj u unutrašnjosti. Ministarstvo je financiralo obnovu stolarije i dijelove krovišta koji su prokišnjavali, a kako bi se dvorac sačuvao od daljnjeg propadanja i u što boljem stanju dočekao obnovu. Nadam se da ćemo uskoro svjedočiti otvorenju samoga dvorca nakon kompletne obnove – zaključila je dr. sc. Pascuttini Juraga.