Grad Varaždin kao nositelj projekta „Green infrastructure InterACTive management and regeneration tested through River Drava Forest Park in Varaždin – InterACT Green“ bio je domaćin dvodnevnog susreta „Transfer Component – Opening Site Visit“ na kojem su sudjelovali predstavnici Europske urbane inicijative, projektni i transfer partneri u projektu, transfer stručnjaci te predstavnici Udruge gradova.
Prisutne je pozdravio i zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina i saborski zastupnik Miroslav Marković koji je gostima poželio uspjeh u radu i realizaciji projekata te ugodan boravak u Varaždinu.
Tijekom dvodnevnih sastanaka i održanih radionica predstavili su se Transfer partneri u projektu: Općina Kamnik iz Slovenije, Udruženje turističkih usluga Sierra Espuna iz Španjolske i mađarski grad Nyiregyhaza.
Opening Site Visit je događaj koji omogućuje Transfer partnerima i Transfer stručnjacima učenje o inovativnim akcijama projekta iz različitih lokalnih perspektiva, kao i izgradnju pouzdanih odnosa između gradova unutar projekta. To je prva prilika za sve partnere da istraže koncept na terenu, unutar lokalnog konteksta i kroz perspektive ključnih dionika projekta. Tijekom događanja definirao se okvir za budući rad te uvid u suradnju partnera tijekom cijelog projekta, a definirao se radni plan i daljnje obveze nositelja projekta i svih Transfer partnera.
Ovaj susret omogućio je upoznavanje transfer partnera s detaljima projekta, lokacijama unutar same Dravske park šume koja obuhvaća četiri glavna područja investiranja: obalu (riječnu rivu), šumske trgove i staze te „Špicu“.
Osim o investicijama, raspravljalo se i o ključnoj značajki projekta IT platforme, koju razvija Fakultet organizacije i informatike. Platforma će pružiti: digitalno interdisciplinarno upravljanje park šumama, objedinjeno u jednom korisničkom sučelju, informacije o šumi, vijesti i događanja, obrazovne resursi i interaktivne karte za građane te upravljanje podacima i njihovu analizu za potrebe upravljanja, praćenje stanja okoliša putem senzora za temperaturu, kvalitetu zraka i tla, komunikaciju i upravljanje među svim relevantnim dionicima parka, planiranje i održavanje, GIS interaktivne karte i upravljanje posjetiteljima za gradove Varaždin i Ludbreg, ali i za Transfer gradove.
Kroz razmjenu znanja i iskustava, projektni i transfer partneri dotaknuli su se najvažnijih područja – inovativnost, održivost, digitalizacija, zaštita prirode te eventualne prepreke s kojima bi se mogli susresti kroz samu implementaciju.