play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Radio Megaton Radio Megaton..

„Čarobna osmica“- projekt dobre prakse

Prošlo je godinu i pol dana otkako se krenulo sa realizacijom verificiranog  projekta  „Čarobna osmica – pravilnim hranjenjem za zdravi život“, a 10 mjeseci od implementacije novih, energetsko i nutritivno izbalansiranih jutarnjih obroka u sedam osnovnih škola kojima je osnivač Grad Varaždin. Projekt su osmislili i uvodili naši varaždinski nutricionisti,  Anita Car, dipl.ing.preh.teh. i Davor Hostić, dipl.ing.preh.teh., univ.spec.nutr., dok je Grad Varaždin financijski podržao provedbu projekta. Projekt je bio kreiran kroz 3 etape. U prvoj se krenulo sa procjenom raspoloživosti infrastrukture školskih kuhinja te edukacije onih ljudi koji će direktno i indirektno sudjelovati u projektu. U drugoj etapi naglasak je bio na edukaciji i radionicama dionika projekta, učenika i predstavnika Vijeća roditelja, da bi se u trećoj etapi krenulo s implementacijom novih jelovnika. Koncept kreiranja obroka temeljio se na tome da se u jelovnicima zamijenila procesuirana hrana, hrana bogata šećerom i nezdravim masnoćama, i nadomjestila se zdravijim varijantama, obroci su  se obogatili povrćem, prirodnim namazima, uvelo se više voća. Uz navedeno, uzimalo se u obzir i to da se u obrocima ostave namirnice koje su karakteristične u prehrani našeg podneblja, ali se i naglasak stavio na način pripreme hrane uz promicanje kuhanih obroka. Tako je generalni tjedni koncept obroka temeljen na dva dana pripreme jednostavnih obroka, dva dana kompleksnijih obroka, a jedan dan je dan za kuhani obrok u vidu variva, juha i slično. U vrlo kratkom vremenskom periodu čak 80 % roditelja je podržalo ovaj projekt. Tome ide u prilog i činjenica da su jutarnji obroci u školama postali besplatni, pa su mnogi roditelji potaknuli svoju djecu da se hrane u školskim kuhinjama. Jelovnici su istaknuti na web stranicama svake škole i svaki roditelj može pratiti jelovnike nekoliko dana unaprijed, te ukoliko se na jelovniku nađe jelo koje njegovo dijete ne preferira, može mu taj dan spremiti  jelo koje će dijete ponijeti u školu. Prehrambene navike djece formiraju se od najranije dobi, od vrtićke pa sve do školske. Tako se od ove školske godine, u nadogradnji izvedbe projekta,  krenulo s edukacijom roditelja čija djeca polaze u prvi razred, ali i s radionicama za učenike prvih razreda. Kroz ovu aktivnost dionicima su se približili ciljevi  projekta i aktivnost se u praksi pokazala kao pun pogodak. S tom će se aktivnošću nastaviti i u slijedećim generacijama učenika prvih razreda i njihovih roditelja, te će se projekt nadograđivati sa svim onim aktivnostima kojima je cilj promicanje pravilnog načina hranjenja, prevencija bolesti modernog doba i očuvanje zdravlja naše djece.

Ovaj je projekt na državnoj razini prikazan kao primjer dobre prakse i naglasilo se kako bi i drugi gradovi trebali slijediti taj primjer, uz napomenu da je Grad Varaždin prvi grad u Hrvatskoj u kojem sve škole ima ujednačen jutarnji obrok.

Nove vijesti

  • PLAYLISTA
  • Varaždin

    Potpisan ugovor o suradnji Grada Varaždina, FOI-a i Inovacijskog parka iz Švicarske

    U palači Patačić u Varaždinu, u četvrtak, 29. lipnja 2023. godine upriličeno je potpisivanje Ugovora o suradnji između Grada Varaždina, Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i švicarskog inovacijskog parka Switzerland Innovation Park Biel/Bienne. Ugovor su potpisali gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj, dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep i direktor Switzerland Innovation Park Biel/Bienne i voditelj Swiss Smart Factorya dr. Dominic Gorecky. Sporazum se odnosi […]

    today29/06/2023 504

    0%