Ministarstvo poljoprivrede je objavilo Javni natječaj za provedbu programa potpora za organizaciju skupova o poljoprivredi, ribarstvu, šumarstvu, veterinarstvu i zaštiti bilja za 2023. godinu.
Potpore se dodjeljivala za znanstveno-stručne skupove iz područja poljoprivrede, proizvodnje, prerade i šumarstva, sigurnosti i kvalitete hrane, prehrane, veterinarstva, zaštite bilja, organizacije i poslovanja poljoprivrednih proizvođača te ruralnog razvoja, gospodarske skupove (sajmovi i izložbe) u vezi s poljoprivredom, proizvodnjom i preradom proizvoda i prehranom te lokalno-tradicijske skupove (manifestacije) za prezentaciju kulturne baštine, tradicijskih obrta i lokalnih proizvoda na području Republike Hrvatske, a s ciljem poticanja informiranja, promocije, razmjene znanja, inovacija i dostignuća, domaćih proizvoda, povezivanja proizvođača i unapređenja poljoprivredne proizvodnje i prodaje.
Prijavitelji su mogli biti organizatori skupova sa sjedištem u Republici Hrvatskoj odnosno ustanove, stručna udruženja, zadruge i zadružni savezi za znanstveno-stručne skupove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, županijske i lokalne razvojne agencije, zadruge i zadružni savezi za gospodarske skupove te jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, zadruge i zadružni savezi za lokalno-tradicijske skupove.
Tako su Općini Petrijanec dodijeljena maksimalna bespovratna sredstva u iznosu od 6.000,00 eura.
Skup se održava u cilju poticanja informiranja, promocije, razmjene znanja, inovacija i dostignuća o poljoprivredi, u domeni domaćih proizvoda, zaštiti zdravlja biljaka i životinja, povezivanja proizvođača i unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje i prodaje te povećanje konkurentnosti i održivosti samih proizvoda i proizvođača.
Razvijanje tehnologije, inovativnih rješenja u poljoprivredi, promjene na tržištu i promjene u navikama potrošača s jedne strane te potreba za očuvanjem tradicije i baštine, odnosno tradicijske poljoprivredne proizvodnje i autohtonih proizvoda s druge strane, predstavljaju izazove za poljoprivredne proizvođače i jedinice lokalne samouprave. Kako bi ostala konkurentna na tržištu, očuvala i povećala svoju razinu proizvodnje te unaprijedila svoje poslovne procese, poljoprivredna su gospodarstva primorana svoje poslovanje prilagoditi promjenama. A tradicijska proizvodnja trebala bi se bazirati na načinu proizvodnje koji ne koristi razna suvremena kemijska sredstva i inovacije u pogledu tehnologije. Tehnologija i kemijska sredstva nikad ne mogu zamijeniti ljudske ruke i rad u potpunosti. .