Kada u zimskim mjesecima slaba vidljivost, padaline i poledica otežavaju vožnju, sigurna vožnja treba biti prioritet. Jedan od načina kako da osigurate sigurnost za sebe i svoje suputnike je kupnja premium zimskih guma.
Zakonska obveza korištenja zimske opreme počinje 15. studenog tekuće i traje do 15. travnja iduće godine. Zimska oprema podrazumijeva montažu zimskih guma, koristite li lance, u ovom razdoblju možete nastaviti vožnju i s ljetnim gumama. No, to vam nipošto ne bismo preporučili. Evo i zašto.
Zimske i ljetne gume imaju različit sastav zbog kojeg se drugačije ponašaju pri zimskim i ljetnim temperaturama. Već pri 7 °C ljetne gume postaju krute zbog čega slabije prianjaju uz cestu, dok zimske gume ostaju fleksibilne i optimalno se drže uz kolnik čak i pri poledici.
Zimske gume ujedno imaju više odvodnih kanala i dublji profil pa zbog toga bolje odvode snijeg i vodu i rjeđe proklizavaju.
5 razloga zašto se isplati uložiti u kvalitetne zimske gume
Evo zašto su premium gume najbolje zimske gume za sigurnu i udobnu vožnju. Potvrdio je to i test HAK revije čija je analiza različitih zimskih guma pokazala kako najbolje performanse ipak imaju premium brendovi.
1. Skraćuju zaustavni put vozila
U usporedbi s ljetnim gumama, zimske gume pri brzini od 60 km/h imaju čak 11 metara kraći zaustavni put. Međutim, razlike u zaustavnom putu vidljive su čak i među različitim modelima zimskih guma.
Kada kočite, svaki metar je važan, stoga izaberite zimsku gumu koja će maksimalno skratiti zaustavni put vozila.
2. Bolje se ponašaju na snijegu i ledu
Na suhoj cesti premium i budžet zimske gume daju slične rezultate. Međutim, zimske mjesece karakterizira veća količina padalina, a upravo u mokrim uvjetima na cesti prednosti skupljih guma dolaze do izražaja.
Premium gume bolje prianjaju uz snježnu i sklisku površinu i rjeđe uzrokuju proklizavanje vozila.
3. Imaju manje problema s akvaplaningom
Ponekad vozilo na mokroj cesti ne može istisnut svu vodu. Tada između gume i ceste ostaje tanak sloj vode koji uzrokuje klizanje vozila, odnosno – akvaplaning.
Na pojavu akvaplaninga utječe brzina vozila, dubina vode na kolniku, ali i količina i dubina odvodnih kanala na gumi. Premium gume kvalitetnije su izrađene pa učinkovitije izbacuju višak vode i rjeđe dolazi do akvaplaninga.
4. Pružaju udobniju vožnju
Premium zimske gume u pravilu proizvode manje buke tijekom vožnje, a budući da bolje prianjaju uz cestu i rjeđe proklizavaju, vožnja je udobnija i sigurnija.
5. Duže traju
Najkvalitetnije zimske gume duže zadržavaju optimalne performanse. Uložite li u startu u kvalitetnije gume, rjeđe ćete kupovati novi set.
Budžet auto gume brže se troše i morate ih češće mijenjati. Zato niža cijena s početka nakon nekog vremena prestaje biti povoljna u usporedbi s premium gumama dugog životnog vijeka.
Misao za kraj
Iako su premium gume u pravilu kvalitetnije, i u kategoriji budžet zimskih guma postoje modeli koji na testovima pokazuju jednako dobre, a ponekad čak i bolje rezultate od razvikanih brendova.
Kada odlučujete koju zimsku gumu kupiti, oslonite se na recenzije i testove kao što su oni njemačkog autokluba ADAC.
U suradnji s europskih autoklubovima ADAC testira popularne auto gume i iako rezultati najčešće idu u prilog premium gumama, povremeno jeftinije oduševe svojom kvalitetom i rezultatima u zimskim uvjetima.
______________________________
Petra Škofić je magistra komunikologije s višegodišnjim iskustvom u stvaranju sadržaja za web. Trenutno radi kao content marketing menadžerica za portal Nabava.net – servis koji od 2001. godine na jednom mjestu prikazuje ponudu proizvoda na hrvatskom tržištu, s ciljem da kroz sveobuhvatni komparativni prikaz olakša ljudima kupnju.